Gala PZT. Jak świętowano stulecie polskiego tenisa?

/ Redakcja , źródło: własne / PZT, foto: PZT

Podczas gdy międzynarodowa publiczność żyła finałami US Open, w Warszawie odbyła się gala z okazji 100-lecia Polskiego Związku Tenisowego. W hotelu Regent pojawiło się mnóstwo znamienitych gości: od aktywnych i byłych tenisistów przez trenerów i działaczy po przedstawicieli sponsorów. Wielu z nich opuściło uroczyste spotkanie z odznaczeniami lub statuetkami. 

Setne urodziny PZT stanowiły niezwykłą okazję do zebrania najważniejszych postaci polskiego tenisa. W którą stronę się nie obejrzało, stał ktoś zasłużony dla dyscypliny. Lista gości robiła wrażenie. Znaleźli się na niej aktywni tenisiści, chociażby niespełna 30-letnia Magda Linette, jak również dawni gracze, którzy największe sukcesy odnosili około pół wieku temu. Starszą generację reprezentował m.in. Tadeusz Nowicki.

Największymi nieobecnymi byli Iga Świątek i Hubert Hurkacz. Nagrody w ich imieniu odebrali ojcowie. Oboje zawodnicy znaleźli się bowiem w Złotej Dziesiątce 100-lecia PZT. Głosujący docenili też Łukasza Kubota, Wojciecha Fibaka, Jadwigę Jędrzejowską, Magdę Linette, Jerzego Janowicza, Mariusza Fyrstenberga i Marcina Matkowskiego. A najwięcej głosów zebrała Agnieszka Radwańska.

– To wyróżnienie wiele dla mnie znaczy i dziękuję za wszystkie oddane głosy. Ta gala to okazja, by spotkać się z kolegami, z którymi kiedyś spotykaliśmy się na kortach, ale i z postaciami polskiego tenisa, których nie miałam okazji oglądać, bo w tamtych czasach nie było transmisji z turniejów – powiedziała później dziennikarzom Radwańska.

Z kolei Łukasz Kubot, Katarzyna Nowak, Tadeusz Nowicki, Barbara Kral-Olsza i Mirosław Skrzypczyński uhonorowani zostali przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania tenisa w Polsce. Odznaczenia wręczył zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Piotr Ćwik.

To były najcenniejsze, lecz niejedyne wyróżnienia, jakie przyznano przy okazji świętowania okrągłych urodzin. Nagrody przyznali również Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz, w licznych kategoriach, Polski Związek Tenisowy.

Statuetki trafiły w ręce nie tylko tenisistów, ale też działaczy, organizatorów i dyrektorów krajowych turniejów, a także polityków i przedstawicieli sponsorów.