Garcia: jedzenie było dla mnie ratunkiem

/ Anna Niemiec , źródło: ubiennis.net, foto: AFP

Caroline Garcia ma za sobą najlepszy sezon w karierze. W poprzednich latach Francuzka miała jednak sporo problemów z odnalezieniem wysokiej formy, co doprowadziło u niej do zaburzeń odżywiania.

Reprezentantka „Trójkolorowych” w 2017 roku jako jedyna tenisistka w historii wygrała z rzędu dwa duże chińskie turnieje w Wuhanie i Pekinie, dzięki czemu po raz pierwszy w karierze awansowała do czołowej piątki światowego rankingu oraz zakwalifikowała się do kończących sezon WTA Finals. Kolejne sezony nie były dla niej jednak tak udane. Przez trzy lata nie udało jej się awansować do żadnego finału i w pewnym momencie wypadła poza czołową siedemdziesiątkę w zestawieniu WTA.

Problemy na korcie spowodowały, że tenisistka dużo płakała i coraz częściej miała problemy ze snem, co doprowadziło u niej w końcu do bulimii. – Każdy jest inny. Niektórzy przestają jeść, a dla mnie z kolei jedzenie było ratunkiem – wyznał w rozmowie z L’Equipe 29-latka. – Czujesz się smutna, pusta w środku i musisz czymś to zapełnić. To się wzięło ze stresu tym, że nie mogę zrobić tego, co chciałabym osiągnąć na korcie. Cierpiałam przez to, że już nie wygrywałam na korcie. Jedzenie mnie zaspokajało przez kilka minut. Wiadomo, że nie trwało zbyt długo, ale było drogą ucieczki. Gdy jesteś sama, trudniej to kontrolować. Gdy jeździsz po turniejach, spędzasz dużo czasu sama w pokoju i wtedy to działo się najczęściej.

Garcia przyznała, że wciąż nie do końca poradziła sobie z zaburzeniami jedzenia, ale odkąd opowiedziała innym o swoich problemach, radzi sobie z nimi zdecydowanie lepiej. – Zaczynasz rozumieć, że gdy przytrafi ci się atak, to nie koniec świata – wyjaśniła ubiegłoroczna mistrzyni WTA Finals. – Odkąd zaczęłam dbać o to, żeby mieć więcej czasu dla siebie, napady przytrafiają mi się zdecydowanie rzadziej, a nawet gdy mi się przytrafiają, potrafię je zaakceptować i czuję się zdecydowanie mniej winna. Jestem dla siebie bardziej wyrozumiała i to ogranicza te żądze. W pewnym momencie byłam dla siebie z byt ostra. Jestem jedną z tych osób, która ciągle się waży i patrzy czy nie przytyła nawet grama. Teraz gdy mam ochotę na pizzę raz na jakiś czas, to po prostu ją jem – zakończyła francuska tenisistka.

Caroline Garcia rozpoczęła sezon 2023 od występu w United Cup, gdzie w fazie grupowej pokonała w dwóch setach Nadię Podoroską i Petrę Martić.