Gdynia. Falkowska nie sprostała doświadczonej rywalce

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: LOTOS PZT Polish Tour

Weronika Falkowska najprawdopodobniej będzie musiała jeszcze poczekać na debiut w turnieju głównym WTA. W decydującej rundzie kwalifikacji do zawodów w Gdyni uległa 3:6, 6:7(3) wyżej notowanej Katerynie Bondarenko. Pozostaje jeszcze nadzieja, że Polka dostanie się do turnieju głównego kuchennymi drzwiami, jako ,,szczęśliwa przegrana”. 

To było starcie tenisistek z dwóch różnych światów. Falkowska rozgrywa przełomowy sezon i pnie się w rankingu, jednak miejsce w piątej setce wciąż nie pozwala jej rywalizować z najlepszymi. Turniej w Gdyni stanowi wyjątek, ponieważ nasza reprezentantka dostała od organizatorów ,,dziką kartę”. 34-letnia Bondarenko to z kolei jedna z najbardziej doświadczonych i utytułowanych tenisistek, które przyjechały na polski turniej. Dwanaście lat temu grała nawet w ćwierćfinale US Open. Łącznie wystąpiła w 39 imprezach wielkoszlemowych.

Falkowska dzielnie walczyła, jednak to doświadczona rywalka w obydwu setach okazała się nieznacznie lepsza. Zacięty był zwłaszcza drugi set, w którym Polka niemal cały czas musiała odrabiać straty, aż po dwóch przełamaniach w końcówce partii doprowadziła do tie-breaka. W nim jednak górą była Ukrainka, która bardzo szybko zbudowała względnie bezpieczną zaliczkę i ostatecznie wygrała 7:6(3). Pierwszy set zakończył się natomiast wynikiem 6:3. Duże znaczenie dla jego losów miały dwa pierwsze gemy serwisowe Falkowskiej. Nasza reprezentantka nie najlepiej weszła w pojedynek i zdobyła w nich tylko trzy punkt. Poniesionych na samym początku strat nie udało się już później odrobić.

Katerina Bondarenko została pierwszą tenisistką, która pomyślnie przeszła przez dwustopniowe eliminacje. Plan zakłada, że łącznie z kwalifikacji do turnieju głównego przejdą cztery zawodniczki. W przypadku rezygnacji z występu którejś z wyżej notowanych rywalek otworzy się jednak szansa dla ,,szczęśliwych przegranych”.

Najprawdopodobniej w turnieju głównym zagrają jednak trzy reprezentantki Polski: Magdalena Fręch, Katarzyna Kawa i Urszula Radwańska.


Wyniki

Druga runda eliminacji:

Kateryna Bondarenko (Ukraina) – Weronika Falkowska (Polska) 6:3, 7:6(3)