Gospodarze w siódmym niebie

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

Już w drugiej rundzie z tegoroczną edycją nowojorskiej imprezy pożegnała się Simona Halep, którą wyeliminowała Taylor Townsend. Los Rumunki podzieliły Petra Kvitova i Aryna Sabałenka.

Leworęczna Czeszka w dwóch setach przegrała z Andreą Petkovic. W obydwu partiach toczyła się zacięta walka, ale za każdym razem o jedno przełamanie lepsza była Niemka.

Pokonałam już ją kilka razy w ważnych wielkoszlemowych spotkaniach – powiedziała reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów. – To dodało mi to pewności siebie, która według mnie jest najważniejsza, jeśli chcesz pokonać czołowe zawodniczki na najważniejszych kortach świata. Wiem czego ona nie lubi na korcie, ale czasami ona po prostu nie pozwala ci realizować założonej taktyki.

Petkovic o najlepszą szesnastkę imprezy zagra z Elise Mertens, która oddał tylko dwa gemy Kristynie Pliszkovej.

Rozstawioną z numerem 9 Sabałenkę z turnieju wyrzuciła Julia Putincewa. Spotkanie lepiej rozpoczęła Białorusinka, która odskoczyła na 3:1. Pięć następnych gemów wygrała jednak Kazaszka, która zapisała pierwszego seta na swoim koncie. Na początku drugiej odsłony spotkania do głosu ponownie doszła 21-latka urodzona Mińsku. Sabałenka wyszła na prowadzenie 5:3, a w dziesiątym gemie miała piłkę setową. Putincewa obroniła się jednak i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. Tę dodatkową rozgrywkę lepiej rozegrała zawodniczka z Kazachstanu i to ona będzie grać dalej.

Największą niespodzianką czwartego dnia rywalizacji na kortach Flushing Meadows z pewnością była porażka Simony Halep. Turniejowa „czwórka” pewnie wygrała pierwszego seta z Taylor Townsend, ale w drugim o dwa przełamanie lepsza była faworytka gospodarzy. Zdecydowanie najwięcej emocji dostarczyła trzecia partia. Amerykanka jako pierwsza przełamała w piątym gemie, dzięki czemu wyszła na prowadzenie 4:2 i 5:3. W dziesiątym gemie 26-latka z Konstancy obroniła trzy piłki meczowe i wyrównała na 5:5. O losach meczu musiał zadecydować tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce faworytka gospodarzy od stanu 4:4 wygrała trzy punkty z rzędu i po 2 godzinach i 4 minutach walki mogła wznieść ręce w geście triumfu.

Następną rywalką Townsend będzie Sorana Cirstea, która wyeliminowała Alionę Bolsovą.

W czwartek do trzeciej rundy awansowały również Bianca Andreescu, Johanna Konta, Wang Qiang, Sofia Kenin i Maria Sakkari.