Gruzinka apeluje o pomoc do tenisowych gigantów

/ Anna Niemiec , źródło: własne, www.tennisworldusa.org, foto: AFP

Nadchodzące tygodnie nie będą łatwe dla tenisistów, szczególnie tych zajmujących odległe pozycje w światowych rankingach. Sofia Szapatawa wystosowała petycję do ITF, WTA oraz ATP z prośbą o pomoc finansową dla niżej sklasyfikowanych zawodników.

– Przeprowadziłam sporo rozmów ze swoimi koleżankami i kolegami na temat ich planów na nadchodzące miesiące – powiedziała Gruzinka zajmująca 371. miejsce w światowym rankingu w rozmowie z agencją PA. – Niżej sklasyfikowani gracze nie mają oszczędności i to jest naprawdę trudny temat. Normalnie wszyscy dorabiają na boku jako trenerzy, na ligach czy płatnych turniejach, ale teraz nie ma szans na dodatkowy zarobek. Nie mamy zabezpieczania i nikt o nas nie dba. Jestem naprawdę zmartwiona. Stać mnie będzie na jedzenie, ale co miesiąc muszę również płacić rachunki, a to nie będzie łatwe, gdy nie masz żadnych dochodów przez kilka miesięcy. Myślę, że sporo osób może skończyć z grą w tenisa, bo jeśli wydadzą ostatnie pieniądze na przeżycie, to nie będzie ich stać,  żeby znowu zacząć podróżować.

Reprezentantka Gruzji zdaje sobie sprawę, że dla większości osób sport zszedł teraz na dalszy plan, ale za sprawą petycji chce zwrócić uwagę największych organizacji tenisowych.

– Wiem tylko, że ktoś powinien wziąć za zawodników, którzy są pracownikami. Już wcześniej za słabo opłacanymi, więc teraz w momencie ogromnego kryzysu powinniśmy otrzymać jakieś wsparcie. Mamy wrażenie, że nikt weźmie odpowiedzialności, jeśli tour się załamie. To straszne uczucie i nie tylko ja mam takie wrażenie. Petycja to sposób, żeby nas usłyszano. Rozumiem, że na świecie są sprawy dużo ważniejsze niż tenis i życzę wszystkim zdrowia, ale to, że istnieje ogromny problem, nie oznacza, że inne nie istnieją.

Petycję znajdziecie TUTAJ. Podpisało ją już ponad 1000 osób.