Gstaad. Walków i Zieliński meldują się w finale

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: Materiały prasowe LOTOS PZT Polish Tour

Szymon Walków i Jan Zieliński awansowali do finału gry podwójnej w imprezie ATP 250. Mistrzowie Polski po raz pierwszy w karierze zagrają o zwycięstwo w imprezie tej rangi.

W piątek Biało-Czerwoni zmierzyli się z duetem Jakub Paul i Leandro Riedi. Reprezentanci gospodarzy w turnieju wystąpili dzięki „dzikiej karcie”, ale postawili wyżej sklasyfikowanym rywalom trudne warunki. Szwajcarzy zdobyli przełamanie już w trzecim gemie, ale polscy zawodnicy błyskawicznie odrobili stratę. Paul i Riedi po raz drugi odebrali podanie Polakom na 4:3 i tym razem utrzymali tę przewagę do końca partii. W dziesiątym gemie reprezentanci Polski mieli jeszcze cztery okazje, żeby odrobić stratę, ale żadnej z nich nie wykorzystali i przegrali partię otwarcia.

Druga odsłona meczu również nie rozpoczęła się po myśli Walkówa i Zielińskiego, którzy od razu stracili serwis. Stratę udało im się odrobić w ósmym gemie. Później gra toczyła się już zgodnie z regułą własnego podania i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break, w którym Polacy szybko odskoczyli na 4:1. Przewagi już nie roztrwonili i wyrównali stan rywalizacji.

O losach meczu musiał zadecydować mistrzowski tie-break do dziesięciu punktów. Biało-Czerwoni w tej dodatkowej rozgrywce byli już zdecydowanie lepsi. Oddali rywalom tylko dwa punkty i mogli się cieszyć z pierwszego w karierze awansu do imprezy rangi ATP.

O tytuł Polacy zagrają albo z parą Benoit Paire/Arthur Rinderknech albo z duetem gospodarzy Marc-Andrea Huesler/Dominic Stephan Sricker.


Wyniki

Półfinał debla

Sz. Walków, J. Zieliński (Polska) – J. Paul, L. Riedi (Szwajcaria, WC) 4:6 7:6(3) 10:2