Gstaad. Walków i Zieliński w ćwierćfinale

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: Olimpia Dudek

Szymon Walków i Jan Zieliński awansowali do ćwierćfinału Swiss Open w Gstaad. Polacy wygrali pierwszego seta z parą Sander Arends / David Pel 7:6(4), a na początku drugiej partii Holendrzy poddali spotkanie z powodu niedyspozycji jednego z nich. Był to debiut warszawianina w głównym cyklu ATP.

Sander Arends i David Pel w ubiegłym tygodniu triumfowali w turnieju rangi ATP 250 w Bastad. Holendrzy zajmują w rankingu deblowym odpowiednio 77. i 76. miejsce, dlatego też w środę to oni byli faworytami spotkania ze świeżo upieczonymi mistrzami Polski.

Początek meczu ułożył się po myśli holenderskiego duetu, gdyż już w czwartym gemie zdołali odebrać rywalom podanie. To jednak nie podłamało Szymona Walkówa i Jana Zielińskiego, którzy od tego momentu zaczęli wywierać większą presję. Szansę na odłamanie mieli już w następnym gemie, ale wtedy jeszcze wybronili się przeciwnicy i wyszli na prowadzenie 4:1.

Arends i Pel poczuli się pewnie, a ta chwila dekoncentracji kosztowała ich utratę trzech gemów z rzędu. Polacy wyrównali na 4:4 i od tego momentu pary utrzymywały swoje serwisy, choć nie bez problemów. Przy stanie 6:5 Holendrzy mieli dwie piłki setowe. Ostatecznie naszym reprezentantom udało się doprowadzić do tie-breaka. W nim dominowali returnujący. Najpierw Walków i Zieliński objęli prowadzenie 4-1, następnie Arends i Pel wyrównali, jednak od stanu 4-4 nie zdobyli już punktu.

W pierwszym gemie drugiej partii Sander Arends źle się poczuł i wziął przerwę medyczną. Po konsultacjach Holendrzy zdecydowali o poddaniu spotkania. Tym samym Walków i Zieliński awansowali do ćwierćfinału turnieju. Był to debiut warszawianina w rozgrywkach ATP.

Kolejnymi rywalami Polaków będą Dustin Brown i Tristan-Samuel Weissborn, którzy w pierwszej rundzie pokonali parę rozstawioną z numerem dwa, Ariela Behara i Gonzalo Escobara 6:4, 3:6, 10-7.


Wyniki

Pierwsza runda debla:

Szymon Walków, Jan Zieliński (Polska) – Sander Arends, David Pel (Holandia) 7:6(4) i krecz