Guadalajara. Sorribes Tormo z pierwszym tytułem

Sara Sorribes Tormo dotarła do pierwszego finału WTA w karierze i od razu wykorzystała szansę na zdobycie premierowego tytułu. Hiszpanka pokonała w finale Abierto Zapopan Eugenie Bouchard 6:2, 7:5 i dołączyła do listy zwyciężczyń.

Sara Sorribes Tormo i Eugenie Bouchard spotkały się wcześniej tylko raz, także w Meksyku. W turnieju w Monterrey w 2017 roku również lepsza okazała się Hiszpanka. Tym razem 24-latka z Castello de la Plana potrzebowała prawie dwóch godzin, by pokonać Kanadyjkę i sięgnąć po premierowy tytuł w cyklu WTA.

Początek spotkania był niezwykle wyrównany. Tenisistki rozgrywały długie wymiany i gemy, a to było korzystniejsze dla Sorribes Tormo, która popełniała zdecydowanie mniej błędów niż przeciwniczka. Hiszpanka uzyskała przełamanie w trzecim i siódmym gemie, sama natomiast obroniła siedem break pointów. W efekcie partia otwarcia trwała prawie godzinę, choć wynik nie odzwierciedlał zaciętości gry, gdyż pierwszy set zakończył się wynikiem 6:2.

Druga odsłona miała już nieco inny przebieg. Bouchard w końcu znalazła sposób na odebranie serwisu rywalce. W drugim gemie odrobiła stratę przełamania i to zapoczątkowało lepszą passę returnujących. Trzy z pięciu kolejnych gemów powędrowało na konto zawodniczki odbierającej podanie. Kanadyjka popełniała mniej błędów i zdołała wyjść na prowadzenie 5:3. Ta przewaga nie wystarczyła jednak, by wyrównać stan meczu. Sorribes Tormo zerwała się do walki i wywarła większą presję na 27-latce z Montrealu. Tym samym tenisistka z Półwyspu Iberyjskiego wygrała cztery gemy z rzędu i zakończyła spotkanie.

Hiszpanka w drodze po pierwszy tytuł straciła tylko jednego seta. Był to pierwszy set w turnieju, następnie wygrała dziesięć setów z rzędu w Guadalajarze.

Jestem dumna z wszystkiego – przyznała po triumfie Sorribes Tormo. – Jestem dumna z tego, jak poradziłam sobie z emocjami, nie jest łatwo grać pierwszy finał w karierze. Jestem szczęśliwa z powodu tego, jak rywalizowałam i z mojego nastawienia – zakończyła.

Dzięki zwycięstwu w Guadalajarze, Sorribes Tormo awansuje w poniedziałek na 57. miejsce w rankingu WTA. Będzie to najwyższa lokata Hiszpanki w karierze.