Halep nie obroni tytułu! Została ograna przez 17-latkę

/ Szymon Adamski, źródło: własne, foto: AFP

Simona Halep nie sięgnie po raz drugi z rzędu po Puchar Muszkieterów. Mało tego, nie zagra po raz czwarty w finale paryskiego szlema. W ćwierćfinale Rumunkę powstrzymała 17-letnia Amanda Anisimova. Amerykanka spisała się wyśmienicie i pokonała faworytkę 6:2, 6:4.

Anisimova od początku turnieju gra doskonale. W Paryżu nie straciła jeszcze seta. Do ćwierćfinału dotarła jednak bez większego rozgłosu, ponieważ pokonywała przeciwniczki spoza czołowej setki rankingu WTA. Wyjątek stanowiła pokonana w 2. rundzie Aryna Sabałenka. Zwycięstwo nad Białorusinką na pewno dodało nastolatce ze Stanów Zjednoczonych dużo pewności siebie i przekonania, że jest w stanie wygrywać z zawodniczkami z czołówki.

Potwierdzenie tego otrzymaliśmy w ćwierćfinale. Anisimova nie przestraszyła się utytułowanej Simony Halep. Grała swobodnie i odważnie. W najważniejszych momentach na pewno udzielały jej się emocje, ale ręka nie drżała. Potężne uderzenia z bekhendu i forhendu wprawiały broniącą tytułu Rumunkę w zakłopotanie. Nawet jeśli na któreś z zagrań potrafiła odpowiedzieć, za chwilę atak był ponawiany. Anisimova imponowała też rozeznaniem w tym, co w danym momencie działo się na korcie. Doskonale wychwytywała sytuacje, w których należało zagrać contre-pied albo skrót.

Efekt tego był taki, że po 27 minutach rywalizacji Amerykanka cieszyła się z wygrania pierwszej partii. Halep była w stanie ugrać tylko dwa gemy. Nieco inny był przebieg drugiej partii. Rumunce należy oddać, że prezentowała się już nieco lepiej niż na początku spotkania. Od stanu 2:6, 1:4 zdołała wygrać nawet trzy gemy z rzędu. Jednak ostatnie słowo i tak należało do Anisimovej. 17-latka wykazała się wielką odpornością na nerwy i przy stanie 5:4 wykorzystała pierwszą piłkę meczową przy podaniu rywalki. Zwycięstwo 6:2, 6:4 nad Halep i awans do półfinału Wielkiego Szlema to oczywiście największy sukces w jej karierze.

Półfinałową przeciwniczką Anisimovej będzie Ashleigh Barty. Australijka w równolegle rozgrywanym pojedynku zwyciężyła 6:3, 7:5 Madison Keys. Z kolei parę półfinałową w dolnej połowie drabinki już dwa dni temu utworzyły Marketa Vondrousova i Johanna Konta.