Halep pierwszą finalistką!

/ Dominika Opala , źródło: własne , foto: AFP

Simona Halep pokonała Elinę Switolinę 6:1, 6:3 w półfinale Wimbledonu 2019 i pierwszy raz w karierze zagra w finale tego turnieju. To będzie piąty wielkoszlemowy mecz o mistrzostwo dla Rumunki.

Elina Switolina i Simona Halep zmierzyły się w czwartek po raz ósmy w głównym cyklu. W bezpośrednich starciach 4:3 prowadziła Ukrainka, choć ostatni mecz w lutym tego roku wygrała Rumunka. W Wielkim Szlemie tenisistki spotkały się dotychczas tylko raz, podczas Roland Garros 2017 i wtedy także lepsza była zawodniczka z Konstancy.

Od początku starcie półfinałowe pomiędzy Halep a Switoliną zapowiadało się wyrównanie, gdyż zmierzyły się w nim aktualnie siódma i ósma zawodniczka świata. W rzeczywistości takie było, choć wynik nie do końca odzwierciedla ten stan.

Spotkanie rozpoczęło się niezwykle intensywnie. Tenisistki rozgrywały długie i emocjonujące wymiany. O zaciętości gry może świadczyć fakt, że pierwsze dwa gemy trwały 20 minut. Padły one łupem Halep, która dominowała na korcie. Switolina zdobywała punkty głównie po błędach Rumunki. Wydawało się, że zawodniczki mogą pobić rekord długości trwania meczu, ale obraz gry nieco się zmienił. Była liderka światowego rankingu przegrała trzeciego gema i, jak się okazało, był to honorowy gem zdobyty przez Ukrainkę. Halep wrzuciła wyższy bieg, popełniała mało błędów i była niezwykle precyzyjna w rozdzielaniu piłek. To było kluczem to zapisania partii otwarcia na swoje konto po 44 minutach.

Druga odsłona miała zupełnie inny przebieg. Gemy były szybkie i pewnie wygrywane przez serwujące. Do stanu 3:3 Halep nie przegrała nawet punktu przy swoim podaniu. Siódmy gem okazał się kluczowy dla losów drugiego seta. Rumunka zdołała odebrać serwis rywalce i tym samym doszło do pierwszego przełamania w tej partii. Tej przewagi mistrzyni Roland Garros 2018 nie wypuściła już z rąk. Poszła za ciosem i wygrała kolejne dwa gemy, meldując się pierwszy raz w karierze w finale Wimbledonu po 74 minutach gry.

Z kolei Switolina nadal musi czekać, by zagrać o tytuł w turnieju wielkoszlemowym. Przeciwniczką Halep w finale będzie zwyciężczyni pojedynku Serena Williams – Barbora Strycova.