Halle. Bublik z tytułem i największym sukcesem w karierze

/ Łukasz Duraj , źródło: https://www.atptour.com/, własne, foto: AFP

Jednym z tenisowych finałów rozgrywanych w niedzielne popołudnie był pojedynek Andrieja Rublowa z Aleksandrem Bublikiem. Panowie walczyli o tytuł w Halle, a lepszy okazał się zawodnik z Kazachstanu.

Za faworyta opisywanego starcia mógł uchodzić Rublow. Rosjanin zajmował w rankingu miejsce wyższe od swojego oponenta i wygrał z nim wszystkie trzy bezpośrednie mecze, grane na najwyższym poziomie rozgrywkowym.

Ponadto Andriej przewyższał Aleksandra doświadczeniem. Przed odbiciem pierwszej piłki na korcie centralnym 25-latek miał bowiem na koncie aż dwadzieścia finałów rangi ATP Tour, z których wygrał trzynaście. Jednocześnie należało pamiętać, że tylko jeden z tych pojedynków toczył się na nawierzchni trawiastej. Przywoływany mecz z 2021 roku odbył się właśnie w Halle, a Rublow uległ w nim Ugo Humbertowi w dwóch setach.

Osiągnięciom tym Bublik mógł przeciwstawić tylko jeden wygrany turniej rangi ATP Tour. Reprezentant Kazachstanu w 2022 roku zwyciężył w zawodach w Montpellier, a poza tym trofeum miał w dorobku także sześć przegranych finałów. W drodze do swojego ósmego meczu o tytuł zawodnik z Gatczyny prezentował jednak dobrą formę, pozwalającą myśleć o poprawie tego bilansu. W Niemczech stracił wszak zaledwie jednego seta, a w półfinale pokonał ulubieńca gospodarzy – Saszę Zvereva.

Emocje pojawiły się już w pierwszym gemie spotkania. Rublow miał w nim break-point, ale jego rywal zdołał ostatecznie obronić podanie. W kolejnym fragmencie meczu Kazach poszedł za ciosem – sam przełamał Rosjanina i potwierdził tę przewagę utrzymaniem serwisu. W jego grze nie było już widać nerwowości z początku starcia; potrafił skutecznie wywrzeć presję na przeciwniku i zaskakiwać go doborem zagrań.

W drugiej połowie partii Bublik wciąż był doskonale dysponowany. Niżej notowany z finalistów znakomicie serwował i pewnie zamknął seta swoim podaniem. Rublow nie potrafił mu zagrozić, a do tego popełniał wiele niewymuszonych błędów. Nadzieją dla Rosjanina mogły za to być podwójne błędy rywala. W partii otwarcia Aleksandr oddał w ten sposób trzy punkty, ale nie działo się to w kluczowych momentach.

Drugiego seta lepiej zaczął Andriej. Siódmy zawodnik rankingu solidnie serwował, poprawił grę z głębi kortu i zdołał ponownie wypracować sobie break-point. Zagrożenie zostało jednak zażegnane asem, a na tablicy widniał wynik 2:2.

Kolejny serwisowy gem Bublika także był zacięty. Kazach znów musiał bronić się przed przełamaniem, ale tym razem nie zdołał powstrzymać Rosjanina. Na sukces zawodnika z Moskwy złożyły się między innymi dwa głębokie returny i podwójny błąd oponenta.

Dzięki odebraniu podania rywalowi Rublow objął prowadzenie 4:2. Oznaczało to, że do wygrania partii potrzebował jeszcze dwóch gemów. 25-latek dopisał je do swojego dorobku bez kłopotów i wywalczył przedłużenie finału do trzech setów.

Na początku decydującej partii swoje okazje na przełamanie miał Bublik. Kazach zamienił je na gema dzięki celnym returnom, bardzo dobrej defensywie oraz pomocy rywala, który nie wykończył prostej piłki w strefie siatki. Po chwili Aleksandr potwierdził swoją dominację na korcie wygranym podaniem, a to znaczyło, że prowadził już 3:0.

Rezultat ten postawił Andrieja w trudnej sytuacji, ale Rosjanin nadal był w grze. Po obronie break-pointa zdołał zapisać na swoim koncie pierwszego gema, ale miał kłopoty z odbiorem podania Bublika. Przy stanie 3:1 Kazach rozegrał popisowego gema na serwisie, a frustracja Rublowa była coraz większa. Jego przeciwnik bardzo dobrze się poruszał, starał się przejmować inicjatywę i wywierać presję także, gdy returnował.

Taktyka ta nie dała mu ostatecznie kolejnych przełamań, ale te nie były potrzebne. Bublik poradził sobie przy własnym podaniu i – mimo popełnienia w ostatnim gemie trzech podwójnych błędów – zwyciężył w trzecim secie wynikiem 6:3.

Triumf w Halle to największy sukces w karierze 26-letniego Kazacha. Dla Rublowa oznaczał zaś drugą porażkę w finale niemieckiej imprezy i to, że nie dołoży do gabloty pierwszego tytułu wywalczonego na trawie.


Wyniki

Halle Open (finał):

A. Bublik (Kazachstan) – A. Rublow (3) 6:3 3:6 6:3