Halle. Hurkacz na piątkę!

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Hubert Hurkacz pokonała 4:6, 7:6(2), 7:6(4) Nicka Kyrgiosa w półfinale turnieju ATP 500 w Halle. Tym samym w niedzielę powalczy o swój pierwszy tytuł mistrzowski na kortach trawiastych. Rywalem Polaka w meczu o tytuł będzie lider światowego rankingu.

Najlepszy polski tenisista znany był dotychczas z bardzo dobrych występów na kortach twardych. To właśnie na tej nawierzchni czterokrotnie wystąpił w meczu o tytuł i za każdym razem triumfował. Jednak ja pokazują m.in. ubiegłoroczne występy na Wimbledonie, czy ubiegłotygodniowy triumf w deblu podczas imprezy Stuttgarcie wrocławianin bardzo dobrze radzi sobie również na trawie.

Potwierdzeniem tych słów zdają się być występy Polaka w tym tygodniu w Halle. Po tym jak w piątek nasz zawodnik po raz pierwszy w karierze wygrał z Felixem Auger-Aliassimem, dzień później po niezwykle wyrównanym meczu okazał się lepszy od Nicka Kyrgiosa. Niezwykle istotnym elementem sobotniej gry obu zawodników był serwis. Tylko jeden z rozegranych gemów padł łupem odbierającego. W dziewiątym gemie pierwszej partii drugą szansę na przełamanie Polaka wykorzystał Australijczyk, a po zmianie stron zamknął seta. Zarówno w drugiej jak i trzeciej partii nie byliśmy świadkami ani jednego przełamania. O losach obu odsłon decydowały tie-breaki. W drugim secie Hurkacz trzy razy wygrał punkt przy podaniu Kyrgiosa, co sprawiło, że wyszedł na prowadzenie 5-1 i wypracowanej przewagi już nie oddał. Z kolei w decydującej partii kluczowym był ósmy punkt „dogrywki”, który powędrował na konto wrocławianina. Chwilę później rozstawiony z numerem piątym tenisista mógł świętować awans do piątego w karierze finału.

W nim po raz piąty zagra przeciwko Daniiłowi Miedwiediewowi. Dotychczasowy bilans spotkań jest remisowy. Rosjanin spróbuje pokrzyżować plany Huberta Hurkacza, który celuje w piąty tytuł mistrzowski, a pierwszy na kortach innych niż twarde. Jeżeli uda mu się pokonać moskwianina zachowa stuprocentową skuteczność w meczach o tytuł mistrzowski.