Hamburg. Piąty tytuł Rublowa!

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

W finale turnieju w Hamburgu Andriej Rublow pokonał Stefanosa Tsitsipasa. Choć Grek w trzecim secie serwował już po zwycięstwo w turnieju, to Rosjanin zdołał odwrócić losy meczu. Tym samym po raz pierwszy wygrał turniej rangi ATP 500.

Na początku spotkania dobrze funkcjonował return obydwu tenisistów. Dzięki temu w pierwszym pięciu gemach hamburskiego finału byliśmy świadkami trzech przełamań. Zwycięsko z tej serii wyszedł Andriej Rublow. Mimo bardzo przeciętnych statystyk serwisowych to on zapracował na przewagę przełamania i zdołał utrzymać ją do końca wygranej 6:4 partii.

W drugim secie jednak podanie Rosjanina wyglądało jeszcze słabiej. Nie osiągnął nawet 50% celności pierwszego serwisu. W czwartym gemie został przełamany przez Stafanosa Tsitsipasa i nie zdołał odrobić straty. Grek miał dwie piłki setowe na 6:2 przy serwisie rywala, ale ostatecznie wykorzystał dopiero kolejną okazję, już przy swoim podaniu i wygrał tę część spotkania 6:3.

Przebieg decydującej odsłony meczu był niemal lustrzanym odbiciem tej pierwszej. Tym razem to Tsitsipas mógł się cieszyć z przewagi po serii trzech przełamań z rzędu. Wydawało się, że podobnie jak Rublow w pierwszej partii, tak teraz on zwycięży 6:4. To się jednak nie stało. Serwując po mecz Grek został przełamany. Niewykorzystane sytuacje zemściły się. Kilka minut później to Rublow wzniósł ręce w geście triumfu, wykorzystując już pierwszego wywalczonego przy serwisie rywala meczbola. To dla niego piąty tytuł w cyklu ATP, lecz pozostałe cztery zwycięstwa odnosił w zawodach rangi ATP 250.