Hiroszima. Azjatyckie powietrze służy Linette

/ Antoni Cichy , źródło: własne, foto: AFP

Magda Linette po raz drugi w tym sezonie pokonała Johannę Larsson. Po raz drugi w Azji. Polka wygrała 6:4, 6:1 i awansowała do 1/8 finału rozgrywek WTA International w Hiroszimie.

To był najbardziej jednostronny mecz w historii potyczek Linette z Larsson. A grały ze sobą po raz trzeci. W 2016 roku poznanianka uległa Szwedce w pamiętnym meczu pierwszej rundy Rolanda Garrosa. To była jej jedyna porażka, a zrewanżowała się już z nawiązką. W lutym znów rozegrały jeszcze bardziej dramatyczny pojedynek niż w Paryżu i po tie breaku trzeciego seta cieszyła się Polka. W Hiroszimie wystarczyły dwa sety.

Krótsze spotkanie nie oznacza braku emocji. Już w pierwszym gemie rozstawiona z "ósemką" Linette i Larsson rozegrały 16 piłek, a Linette broniła się, jak mogła, przed stratą serwisu. Dwa break pointy przetrwała, za trzecim rywalka wyszła na prowadzenie. Poznanianka ripostowała czterema wygranymi gemami z rzędu, ale to wciąż nie pozbawiło rywalizacji dramaturgii. Nasza druga rakieta prowadziła już 4:1, potem 5:2, by nagle przewaga zaczęła topnieć. Właściwie to już stopniała, kiedy Larsson obroniła piłkę setową przy 5:3 i wygrała gema przy podaniu Linette na 4:5. Serwowała na 5:5, ale przeważała poznanianka. Tyle że do zamknięcia partii potrzebowała jeszcze czterech setboli.

W drugim secie emocje opadły. Punkty zbierała głównie turniejowa "ósemka". Szwedka ugrała raptem cztery. To tyle, ile gemów do zera wygrała Linette. Miażdżąca przewaga.

Poznanianka zwyciężyła ostatecznie 6:4, 6:1 i awansowała do drugiej rundy. W niej zmierzy się z Tamarą Zidansek, której ma coś do udowodnienia. W tym roku uległa jej dwukrotnie – w Marrakeszu oraz podczas challengera w Bol. Szczególnie to drugie zwycięstwo mogło zaboleć, bo pozbawiło ją tytułu. Ale w obu tamtych pojedynkach grały na mączce, a teraz skrzyżują rakiety na hardzie. Poznanianka walczy w Hiroszimie o punkty, które mogą jej dać pozycję, w jakiej jeszcze się nie znalazła. Ma realne szanse, żeby po raz pierwszy w karierze zostać najwyżej notowaną Polką w rankingu WTA. Tylko do finału trzeba awansować….

Magda Linette (Polska, 8) – Johanna Larsson (Szwecja) 6:4, 6:1