Historyczny sukces Boliwijczyka! Tsitsipas i Nishikori nie zawiedli

/ Szymon Adamski, źródło: własne, foto: AFP

Hugo Dellien został pierwszym Boliwijczykiem od 35 lat, który wygrał mecz w turnieju głównym Wielkiego Szlema! 25-latek spisał się doskonale w najważniejszym jak dotąd meczu w karierze i w niespełna półtorej godziny pokonał Prajnesha Gunneswarana. Przekonujące zwycięstwa odnieśli również Kei Nishikori i Stefanos Tsitsipas.

To wielki dzień dla boliwijskiego tenisa. Hugo Dellien, debiutant w Wielkim Szlemie, pokonał 6:1, 6:3, 6:1 Hindusa Prajnesha Gunneswarana i awansował do 2. rundy Roland Garros. Poprzednim Boliwijczykiem, który potrafił wygrać mecz w jednej z największych imprez, był Mario Martinez. Od tego czasu minęło już jednak 35 lat. Kolejnym przeciwnikiem Delliena będzie rozstawiony z numerem sześć Stefanos Tsitsipas.

Grek rozpoczął zmagania w Paryżu od pojedynku z Maximilianem Martererem. Zgodnie z przewidywaniami bez większych problemów awansował do następnej rundy. Rywal nawiązał walkę tylko w trzecim secie, jednak i w nim nie zdołał doprowadzić do szczęśliwego dla siebie zakończenia, przegrywając w tie-breaku. Tsitsipas wygrał 6:2, 6:2, 7:6(4) i w ten sposób obronił punkty z zeszłego roku. Wówczas w 2. rundzie zatrzymał go Dominic Thiem.

Mecze 1. rundy mają już też za sobą Kei Nishikori i Marin Czilić. Oni również pokonali niżej notowanych rywali bez straty seta. Japończyk pokonał 6:2, 6:3, 6:4 występującego dzięki ,,dzikiej karcie” Quentina Halysa, natomiast Chorwat zwyciężył 6:3, 7:5, 6:1 Thomasa Fabbiano. Obydwaj znacznie trudniejsze przeprawy powinni mieć w 2. rundzie. Czilić zagra z Grigorem Dimitrowem, z kolei w przypadku Nishikoriego bardzo prawdopodobny jest pojedynek z Jo-Wilfriedem Tsongą (Francuz musi jednak najpierw pokonać Petera Gojowczyka).

Z turniejem pożegnał się natomiast Ernests Gulbis, półfinalista paryskiej imprezy sprzed pięciu lat. Łotysz na pewno wciąż pamięta swoje znakomite występy na kortach im. Rolanda Garrosa, jednak nie potrafił dziś do nich nawiązać. W spotkaniu z Casperem Ruudem nie wygrał nawet seta.

Hugo Dellien (Boliwia) – Prajnesh Gunneswaran (Indie) 6:1, 6:3, 6:1
Grigor Dimitrow (Bułgaria) – Janko Tipsarević (Serbia) 6:3, 6:0, 3:6, 6:7(4), 6:4
Marin Czilić (Chorwacja, 11) – Thomas Fabbiano (Włochy) 6:3, 7:5, 6:1
Matteo Berrettini (Włochy, 29) – Pablo Andujar (Hiszpania) 6:7(3), 6:4, 6:4, 6:2
Casper Ruud (Norwegia) – Ernests Gulbis (Łotwa) 6:2, 7:6(2), 6:0
Oscar Otte (Niemcy) – Malek Jaziri (Tunezja) 6:3, 6:1, 4:6, 6:0
Kei Nishikori (Japonia, 7) – Quentin Halys (Francja) 6:2, 6:3, 6:4
Alexei Popyrin (Australia) – Ugo Humbert (Francja) 3:6, 6:3, 7:6(10), 6:3