Hua Hin. Lin Zhu z pierwszym tytułem w karierze

/ Łukasz Duraj , źródło: www.wtatennis.com/własne, foto: AFP

W niedzielne popołudnie zakończył się turniej rangi WTA 250 w Hua Hin. O tytuł w tej imprezie zmierzyły się Ukrainka Łesia Curenko i Chinka Lin Zhu. Ostatecznie lepsza okazała się Azjatka, która zwyciężyła w dwóch setach.

Turniej w popularnym tajlandzkim kurorcie nie był najmocniej obsadzony. Zabrakło w nim zawodniczek z pierwszej trzydziestki rankingu, a w finale widzowie mogli zobaczyć dwie nierozstawione tenisistki.

Choć jedyne wcześniejsze starcie obu pań wygrała Curenko, trudno było uznać ją za wyraźną faworytkę. Po stronie Ukrainki z pewnością stało doświadczenie – ma ona na koncie cztery tytuły rangi International, a w drodze do ostatniego meczu w Tajlandii wyeliminowała między innymi Niemkę Tatjanę Marię i Kanadyjkę Biankę Andreescu.

Na korzyść Chinki mogły za to przemawiać jej najnowsze rezultaty. 29-latka stosunkowo niedawno przebiła się do szerokiej czołówki kobiecych rozgrywek, ale jej występ w Australian Open 2023 pozostawił bardzo dobre wrażenie. Na kortach w Melbourne tenisistka z Wuxi pokonała Greczynkę Marię Sakkari, a w czwartej rundzie stoczyła wyrównany bój z późniejszą półfinalistką Wiktorią Azarenką.

Spotkanie na korcie centralnym rozpoczęło się od przełamania, a przewagę wywalczyła sobie Curenko. Chwilę później Ukrainka potwierdziła swoją tymczasową dominację wygranym podaniem, korzystając z solidnego backhandu i dużej liczby niewymuszonych błędów rywalki. W pierwszej fazie seta reprezentantka Państwa Środka musiała ciężko pracować, by zdobywać punkty, ale stopniowo poprawiała celność uderzeń i zdołała szybko odrobić straty, wyrównując wynik na 2:2.

Kolejne dwa gemy zakończyły się przełamaniami. Mimo remisu na tablicy lepsze wrażenie zaczęła sprawiać Chinka. W jej grze pojawiły się próby przejęcia inicjatywy i kończenia wymian „winnerami”, posyłanymi tak z backhandu, jak i z forhandu. Tendencje te znalazły potwierdzenie także w rezultacie. Przy stanie 4:3 Zhu zapisała na swoim koncie kolejnego „breaka” i serwowała, by zamknąć pierwszą partię.

Sztuka ta nie udała się z powodu agresywnej gry Curenko, która postawiła wszystko na jedną kartę i odebrała podanie rywalki do zera. Wysiłek Ukrainki okazał się jednak daremny. Przeciwniczka łatwo przełamała ją już w następnym gemie i – dzięki efektownym uderzeniom kończącym – wygrała seta 6:4.

Drugą partię ponownie rozpoczynała Zhu. Tym razem Azjatka utrzymała serwis i prowadziła 1:0. Pierwsze przełamanie w secie także należało do niej i miało miejsce w czwartym gemie. Chinka grała ostro i głęboko, ale przytrafiało jej się także sporo niewymuszonych błędów. Fakt ten wykorzystała 33-letnia Ukrainka, która dość łatwo odrobiła „breaka” i zmniejszyła straty do stanu 2:3.

Kolejne dwa gemy to wymiana przełamań, która sprawiła, że starsza z tenisistek utrzymała się w grze. By wyrównać potrzebowała ona jednak wygranej przy własnym podaniu, czego nie udało się osiągnąć. Przy stanie 5:3 Zhu serwowała zatem, by wygrać cały mecz. Gem był zacięty i była w nim piłka meczowa, ale ostatecznie zdobyła go Curenko. Szczególnie kosztowny mógł okazać się błąd, jaki Zhu popełniła przy smeczu, ale finalnie nie miał on znaczenia. Chinka zdołała bowiem jeszcze raz odebrać serwis rywalce i wygrać partię wynikiem 6:4.

Triumf w Hua Hin jest pierwszym w karierze Zhu i oznacza, że awansuje ona do pierwszej pięćdziesiątki rankingu WTA.


Wyniki

Finał singla 

Lin Zhu (Chiny) – Łesia Curenko (Ukraina) 6:4 6:4