Hua Hin. Pogromczyni Magdy Linette zgarnęła trofeum

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Dajana Jastremska odrobiła w trzecim secie stratę podwójnego przełamania i pokonała 6:2, 2:6, 7:6(3) Ajlę Tomljanovic w finale zawodów WTA w Hua Hin. Jeden z największych sukcesów w karierze zaowocuje awansem 18-letniej Ukrainki na 34. miejsce (najwyższe w karierze) w rankingu WTA.

Dla nastolatki z Odessy to drugi wygrany turniej głównego cyklu w karierze. Premierowe zwycięstwo odniosła pod koniec zeszłego sezonu w Hong Kongu. Wówczas w całej imprezie nie straciła ani jednego seta. Niewiele brakowało, a w równie imponującym stylu rozprawiłaby się ze wszystkimi przeciwniczkami także w Hua Hin. Pierwszego seta straciła dopiero w finale.

Ukrainka pewnie kroczyła od zwycięstwa do zwycięstwa, ale na ostatniej prostej omal nie doznała porażki. W trzecim secie finałowego starcia przegrywała już 2:5 ze stratą podwójnego przełamania. 25-letnia Tomljanovic stanęła przed życiową szansą, ponieważ nigdy wcześniej nie wygrała turnieju WTA, ale w najważniejszych momentach zawodziła. Czekała na błędy przeciwniczki, a Ukrainka z nożem na gardle radziła sobie doskonale. W tie-breaku Jastremska była klasą dla siebie i pewnie wygrała 7-3, prezentując gamę efektownych zagrań.

Przypomnijmy, że półfinałową przeciwniczką Dajany Jastremskiej była Magda Linette. Nasza reprezentantka dzielnie walczyła, ale ostatecznie uległa 4:6, 3:6 wschodzącej gwieździe tenisa. To drugi turniej z rzędu, w którym Linette przegrywa z triumfatorką. W Australian Open już w 1. rundzie trafiła na Naomi Osakę.

Jastremska dzięki zwycięstwu w Hua Hin awansuje na 34. miejsce w rankingu WTA. Co ciekawe, równo rok temu była 167. rakietą świata. Tak szybko nie rozwija się kariera Ajli Tomljanovic, ale Australijka również poprawi ,,życiówkę". W poniedziałek awansuje na 41. pozycję.

Niepokoić może fakt, że w trzecim secie Jastremska kilkukrotnie korzystała z pomocy fizjoterapeutki. 18-letnia Ukrainka w przyszłym tygodniu ma bowiem wystąpić w Zielonej Górze w turnieju rozgrywanym w ramach Pucharu Federacji.

Finał singla:
Dajana Jastremska (Ukraina, 8) – Ajla Tomljanovic (Australia, 6) 6:2, 2:6, 7:6(3)