Hubert Hurkacz laureatem Nagrody Fair Play

/ Redakcja , źródło: własne, foto: AFP

Polski Komitet Olimpijski uhonorował olimpijczyków oraz sportowców, których słowa i działania niosły pomoc ukraińskim sportowcom oraz ukraińskiej społeczności. Tenisista, który jest 11. rakietą świata, na pomoc medyczną w Ukrainie, organizowaną przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, zdecydował się przekazać 17 100 euro, czyli ponad 80 000 złotych.

To równowartość 171 asów, które zaserwował w czasie turnieju na Wimbledonie, a potem w czasie US Open Series. Za każdy serwis, którego jego przeciwnik nie był w stanie odebrać, ofiarowuje 100 euro na sprzęt medyczny dla szpitali w Ukrainie.

– W sporcie bardzo ważna jest rywalizacja, ale dla mnie ważne jest też to, że można zrobić coś dobrego dla innych. Dziękuję za to wyróżnienie i cieszę się, że mogłem pomóc dzięki zaserwowanym asom – mówi Hubert Hurkacz.

Polski Komitet Olimpijski od ponad pół wieku przyznaje Nagrody Fair Play popularyzujące ideę olimpijską, promujące zasady uczciwego współzawodnictwa w sporcie i humanistyczną postawę wobec drugiego człowieka podczas rywalizacji sportowej.

Fundacja WOŚP przekazała blisko 20 milionów złotych na pomoc Ukrainie. Kupiła między innymi: kardiomonitory, respiratory, aparaty do znieczulania, koncentratory tlenu, pulsoksymetry, USG, EKG, Indywidualne Pakiety Medyczne oraz przekazała 534 specjalistyczne wózki inwalidzkie. Na dedykowane wpłatom na rzecz wsparcia Ukrainy konto trafiło dotąd ponad 5,5 miliona złotych.