Hubi pisze historię

/ - , źródło: HH Team, foto: AFP

Hubert Hurkacz kolejny raz pisze historię polskiego tenisa. Jako pierwszy zawodnik znad Wisły wystąpi w prestiżowym Pucharze Laver w drużynie Europy. Będzie to szósta edycja imprezy, w której Europa rywalizuje z Drużyną Reszty Świata. W poprzednich latach w wydarzeniu brali udział między innymi Roger Federer, Rafael Nadal i Novak Dżoković.

– Bardzo się cieszę, że będę mógł po raz pierwszy reprezentować Europę – skomentował. – Jest to bardzo prestiżowe wydarzenie, wraz z resztą zespołu damy z siebie wszystko i będziemy walczyli o zwycięstwo dla Europy.

Nasz tenisista wybiera się do Vancouver prosto z Polski. W dniach 15-16 września wystąpił w Kozerkach, gdzie reprezentacja Polski, pod wodzą kapitana Mariusza Fyrstenberga, wywalczyła awans do fazy Play-off o miejsce w Grupie Światowej I Pucharu Davisa.

Laver Cup nazwany został, za sugestią Rogera Federera, na cześć jednego z najwybitniejszych tenisistów w historii – Australijczyka Roda Lavera. Każdy dzień turnieju składa się z czterech spotkań. Za zwycięstwo w meczach piątkowych otrzymuje się po jednym punkcie, w sobotnich po dwa punkty, a w niedzielnych po trzy punkty.

O randze tego tenisowego święta może świadczyć między innymi fakt, że to właśnie to wydarzenie wybrał Federer jako moment oficjalnego zakończenia kariery w 2022 roku. Szwajcar będzie również obecny w Vancouver, gdzie będzie obserwował poczynania obu drużyn.

Drużynę Europy, dowodzoną przez Bjorna Borga, reprezentować będą: Hubert Hurkacz, Casper Ruud, Stefanos Tsitsipas, Andriej Rublow, Gael Monfils. Częścią zespołu miał być również Holger Rune, który z powodu kontuzji musiał jednak zrezygnować z występu. Jego miejsce zajął Hiszpan Alejandro Davidovich Fokina.

– Jestem bardzo zadowolony z naszej drużyny – powiedział Bjorn Borg. – Hubert i Gael są jej wspaniałym uzupełnieniem. Na papierze jesteśmy faworytami. Niemniej, nigdy nie jest łatwo. Nie możemy się doczekać przylotu do Vancouver, jesteśmy gotowi odzyskać tytuł.

W 2022 roku po raz pierwszy od początku rozgrywek drużyna Europy nie sięgnęła bowiem po triumf.

W sześcioosobowym zespole reszty świata znalazło się aż czterech reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Są to: Taylor Fritz, Tommy Paul, Frances Tiafoe oraz półfinalista zakończonego niedawno US Open, Ben Shelton. Kapitan John McEnroe powołał do składu również Kanadyjczyka Feliksa Auger-Aliassime’a i Argentyńczyka Francisco Cerundolo.

Laver Cup rozpocznie się w piątek, 22 września i potrwa do niedzieli, 24 września.