Hurkacz bez rozstawienia w Australian Open

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Hubert Hurkacz nie będzie rozstawiony w przyszłorocznym Australian Open. Polak w ostatnim turnieju tego sezonu – ATP Masters 1000 w Paryżu – musiał uznać wyższość Marina Czilicia. Zwycięstwo uniemożliwiły mu przede wszystkim błędy bekhendowe i serwisowe. Zabrakło także wykorzystania przewagi w ofensywie.

W poprzednim sezonie Hurkacz i Czilić dwukrotnie mierzyli się w Wielkim Szlemie. Na Roland Garros i US Open Chorwat wygrywał zdecydowanie, lecz w tym sezonie nie prezentuje się on najlepiej. Dla Polaka tegoroczne występy były natomiast najlepszymi w karierze, więc można było mieć nadzieję, że w hali Bercy zrewanżuje się rywalowi.

Sam początek spotkania był obiecujący, bo już w gemie otwarcia wrocławianin miał okazję na przełamanie. Jak się jednak okazało, ten niewykorzystany break point był jego jedynym w całym meczu. Mimo to Hurkacz miał sporą szansę na wygraną w tiebreaku – mimo rozpoczęcia dodatkowej rozgrywki od podwójnego błędu serwisowego i stanu 0-2, wygrał trzy punkty z rzędu i prowadził z minibreakiem. Końcówka była jednak nieco pechowa. Przy stanie 4-4 Czilić zaserwował asa, a jak pokazał odczyt komputerowy, piłka była minimalnie na aucie. Arbiter tego jednak nie zauważył, Polak nie poprosił o challenge, a po chwili sam popełnił podwójny błąd serwisowy. W efekcie przegrał tiebreaka 5-7.

Druga odsłona to już większa przewaga Czilicia. Największy wpływ miały na to niepewne zagrania Polaka z bekhendu oraz to, że nasz tenisista często nie wykorzystywał przewagi sytuacyjnej w wymianach i nie kończył ich przy siatce, dając rywalowi szanse na wygranie akcji. Przełamanie wisiało w powietrzu w gemie otwarcia, gdy Hurkacz obronił dwa break pointy. Gdy było 4:4, Czilić miał kolejne szanse na braka. Wykorzystał trzecią, zdobywając przełamanie przesądzające o losach spotkania. Po chwili Chorwat cieszył się ze zwycięstwa 7:6(5), 6:4.

Tym samym Hubert Hurkacz zakończył singlowe występy w sezonie 2019. W Paryżu czeka go jeszcze występ w deblu.


Wyniki

Pierwsza runda singla:
Marin Czilić (Chorwacja) – Hubert Hurkacz (Polska) 7:6(5), 6:4