Australian Open. Iga nie wygra w Melbourne, Rybakina lepsza w starciu mistrzyń

/ Adam Romer , źródło: Własne, foto: AFP

Iga Świątek nie wygra w tym roku Australian Open. W czwartej rundzie w Melbourne lepsza od Polki okazała się mistrzyni Wimbledonu – Jelena Rybakina.

To nie był dzień Igi Światek. Polka od pierwszej piłki grała nierówno, zrywami, a rywalka górowała serwisem.

Pierwszy set rozstrzygnął się praktycznie w otwierających mecz gemach. Polka serwowała, prowadziła 40-0 i przegrała kolejnych pięć piłek. W kolejnym gemie było 40-15 dla Igi i dwie szanse na rebreaka, a gem znów zakończył się wygraną Rybakiny. Szczególnie bolesny musiał być dla Polki nietrafiony smecz, który mógł dać właśnie gema.

Było 0:2, ale Igę jakby to przebudziło. Kolejne trzy gemy zagrała najlepiej i szybko wyszła na prowadzenie 3:2. Wtedy Rybakina wzięła się do roboty i to ona wygrała kolejne trzy gemy, w tym jeden przy serwisie Igi. U Polki szwankowało pierwsze podanie.

Mając znów przewagę przełamania Kazaszka mogła skoncentrować się tylko na swoim serwisie i w ten sposób, po 42 minutach gry, doprowadziła bezpiecznie pierwszego seta do końca.

Druga partia rozpoczęła się wręcz idealnie dla Polki. Szybko objęła prowadzenie 3:0 po jednym przełamaniu serwisu Kazaszki. Cóż z tego, skoro chwilę później kolejne trzy gemy wygrała Rybakina. Przy swoim serwisie nie dając Polce wielkich szans, a przy podaniu Igi wykorzystując chwilową słabość Polki.

Gdy wydawało się, że w kolejnych gemach tenisistki będą pilnować swojego podania, by dotrwać do tiebreaka, Idze znów przytrafiła się chwila słabości. Nie funkcjonował pierwszy serwis, a drugi ne dawał już takiej przewagi. Pojawiły się kolejne dwa break-pointy. Jeden udało się obronić zagrywając na granicy ryzyka, ale już kolejny Rybakina zamieniła na punkt. 4:5 i nadzieje kibiców i samej Igi topniały niczym lód na australijskim słońcu.

Rzeczywiście ostatni gem był już praktycznie formalnością. Kazaszka, jak przez cały mecz, potężnie serwowała – trafiła trzy razy, zrobiło się 40-0 i trzy piłki meczowe. Jedną udało się obronić, ale do drugiej Iga nawet nie próbowała biec.

Po półtoragodzinnym meczu do ćwierćfinału awansowała mistrzyni Wimbledonu, a mistrzyni Roland Garros i US Open dostanie kolejną szansę za 12 miesięcy.