Iga Świątek bierze na celownik mistrzynię olimpijską

/ Mateusz Geisler , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek

Iga Świątek stoi przed szansą na awans do czwartej rundy Wielkiego Szlema. Jeśli Polka pokona Monicę Puig, to nie tylko sprawi sobie doskonały prezent na 18. urodziny, ale również dołączy do wąskiego grona naszych tenisistek, które dotarły do tego etapu rozgrywek ostatnich latach.

Po tym jak Agnieszka Radwańska dotarła do czwartej rundy Wimbledonu 2017, czekamy na naszą reprezentantkę na tym etapie rozgrywek. W sumie, nasza najlepsza tenisistka aż 27-krotnie meldowała się w 1/8 finału Wielkiego Szlema. Ponadto w 2008 roku udało się to również Marcie Domachowskiej, która wówczas w Melbourne wygrała łącznie sześć pojedynków, bowiem przebiła się przez kwalifikacje. Teraz Świątek staje przed możliwością dołączenia do tego grona.

Pełnoletnia już Polka zmierzy się w sobotę z Monicą Puig. Portorykanka zasłynęła swoją heroiczną walką w Rio de Janeiro. W Brazylii została pierwszą w historii mistrzynią olimpijską ze swojego kraju. Jednakże od tego czasu 25-latka nie odniosła żadnego, tak spektakularnego sukcesu. W tym roku też nie błyszczy. Wyróżniający jest półfinał rywalizacji w Charleston. Poza tym, Portorykanka nie ma się czym pochwalić. W Paryżu rozgrywa jeden z lepszych występów w ostatnich miesiącach. W pierwszej rundzie pokonała Kirsten Flipkens, a w drugiej Darię Kasatkinę.

Po tym, jak Świątek rozbiła wczoraj 16. rakietę świata, Wang Qiang, nie ma wątpliwości, że Puig jest w zasięgu Polki. Zawodniczka z Karaibów jest obecnie 59. rakietą świata. Należy jednak pamiętać, że rankingi nie grają, a Portorykanka, jak nikt inny, potrafi się zmotywować.

Jeśli Świątek awansuje do czwartej rundy, zanotuje ogromny awans w rankingu. Już teraz wiadomo, że nasza tenisistka powróci do czołowej setki. Mało tego, trzecia runda pozwoli jej na znalezienie się w okolicach 80. miejsca. Wygrana z Puig da jej nawet miejsce w siódmej dziesiątce rankingu. W ewentualnym meczu o ćwierćfinał czekać może Simona Halep. Gdyby doszło do pojedynku obrończyni tytułu z młodą Polką, wówczas byłaby to okazja do pomszczenia Magdy Linette. Żeby jednak do rewanżu doszło, Świątek musi wygrać z Puig, a Halep z Łesią Curenko.