Iga Świątek i jej trener z nagrodami od PKOl

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: PKOl, foto: AFP

Iga Świątek i Piotr Sierzputowski po raz kolejny zostali nagrodzeni za osiągnięcia w minionym roku. Polska tenisistka i jej trener zostali uhonorowani przez Polski Komitet Olimpijski Wielką Honorową Nagrodą Sportową PKOl im. Piotra Nurowskiego. Wyróżnienie dla męskiego sportowca przypadło Robertowi Lewandowskiemu.

Wielką Honorową Nagrodę Sportową PKOl ustanowiono w 2009 roku, będące niejako współczesną reaktywacją przedwojennej Nagrody Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. Laureatami tego wyróżnienia są sportowcy, którzy wykazali się szczególnie dobrymi wynikami w minionym roku kalendarzowym.

W poprzednich latach sięgali po nią chociażby Justyna Kowalczyk i Anita Włodarczyk, ale też drużyna piłkarzy ręcznych, po tym jak zdobyła brązowe medale Mistrzostw Świata. Jak dotąd jednak nigdy PKOl nie wyróżnił żadnej osoby związanej z tenisem.

Aż do teraz. Dzięki zwycięstwu w Roland Garros 2020 Kapituła nagrody postanowiła, by przyznać ją Idze Świątek. Młoda tenisistka może się zatem poszczycić mianem najlepszej polskiej sportsmenki 2020 roku. Ponadto Polski Komitet Olimpisjki wyróżnił też jej trenera. Piotr Sierzputowski, który doprowadził Igę do seniorskich sukcesów, może się teraz pochwalić mianem najlepszego szkoleniowca w Polsce. Wśród mężczyzn po nagrodę sięgnął Robert Lewandowski. Zawodnik Bayernu Monachium ma za sobą rewelacyjny rok i w kilku plebiscytach został też wybrany piłkarzem roku na świecie.