Iga Świątek wkrótce dołączy do elitarnego grona tenisistek

/ Izabela Modrzewska , źródło: WTA, foto: AFP

Po rezygnacji Aryny Sabalenki z udziału w turnieju w Dosze, Iga Świątek pozostanie liderką rankingu WTA co najmniej przez 52 tygodnie. Tym samym stanie się dziewiątą zawodniczką w historii, które pozostały na szczycie nieprzerwanie przez cały rok.

Polska tenisistka została pierwszą rakietą świata na początku kwietnia ubiegłego roku. Stało się to krótko po tym, jak Ashleigh Barty odeszła na sportową emeryturę. Obecnie ma 4 385 punktów przewagi nad Aryną Sabalenką. Tymczasem Białorusinka wycofała się z najbliższych rozgrywek rangi WTA 500. Dzięki temu, bez względu na rezultaty Świątek w najbliższych turniejach (Doha, Dubai, Indian Wells), będzie ona numerem jeden aż do turnieju WTA 1000 w Miami.

Taki sukces osiągneło tylko kilka tenistek w historii: Steffi Graf, Serena Williams, Martina Navratilova, Ashleigh Barty, Chris Evert, Monica Seles, Martina Hingis oraz Justine Henin. Polka za dwa miesiące przeskoczy w rankingu Wiktorię Azarenkę i stanie się dwunastą zawodniczką z największą ilością tygodni na szczycie rankingu.