Iga Świątek z nominacją do prestiżowej nagrody

/ Izabela Modrzewska , źródło: Laureus Twitter, oprac. własne, foto: AFP

Iga Świątek znalazła się w gronie sześciu sportsmenek nominowanych do nagrody „Sportsmenki Roku” Laureus World Sports Awards. Jej zeszłoroczne dokonania sportowe zostały docenione przez panel stu dziennikarzy z całego świata. Nominacje otrzymały również m.in  utytułowana narciarka alpejska Mikaela Shiffrin czy pływaczka Katie Ledecky. 

Nagrody Laureusa, nazywane również „Oscarami Sportu”, przyznawane są od 2000 roku. Fundacja, której pomysłodawcą był Nelson Mandela, co roku wyróżnia sportowców za indywidualne lub zespołowe osiągnięcia. Oprócz „Sportowca Roku” i „Sportsmenki Roku” głosujący nominują sportowców w innych kategoriach takich jak „Drużyna Roku”, „Powrót Roku” czy „Niespodzianka Roku”. Laureaci zostają wytypowani przez dziennikarzy z 68 krajów. Zwycięzca zostaje ogłoszony podczas uroczystej gali w kwietniu.

To już druga nominacja w tym plebiscycie dla polskiej tenisistki. W 2021 roku, po wygraniu French Open 2020, została wyróżniona w kategorii „Niespodzianka Roku” jednak nagroda trafiła do Patricka Mahomesa. W tym roku nominowaną w tej samej kategorii jest zwyciężczyni Wimbledonu, Elena Rybakina oraz zwycięzca US Open, Carlos Alcaraz.