Iga Świątek z wyróżnieniem europejskich dziennikarzy

/ Jakub Karbownik , źródło: www.twitter.com/własne, foto: AFP

Iga Świątek została wybrana najlepszym sportowcem Europy w 65. Ankiecie Polskiej Agencji Prasowej na dziesięciu najlepszych sportowców Europy w 2022 roku. Wyboru dokonywali przedstawiciele agencji prasowych z całego Starego Kontynentu. Jest to pierwszy triumf raszynianki w tym głosowaniu, ale nie pierwszy polskiego sportowca w tym plebiscycie.

Pierwsze wyniki ankiety opublikowano w 1958 roku i już wtedy powody do radości mieli polscy kibice. Uznanie w oczach przedstawicieli agencji prasowych w Europie znalazł jeden z najlepszych biegaczy długodystansowych świata Zdzisław Krzyszkowiak. W późniejszych latach po tytuł sięgali jeszcze Irena Szewińska (w roku 1966 i w 1974), a następnie Robert Lewandowski (edycja z 2020 roku). W tym roku bezkonkurencyjna okazała się Iga Świątek.

Glosami dwudziestu agencji prasowych trzykrotna mistrzyni wielkoszlemowa wyprzedziła m.in. skoczka o tyczce Armanda Duplantisa oraz holenderskiego kierowcę Formuły 1 Maxa Verstappena.

Polka znalazła uznanie w oczach dziennikarzy z całej Europy za sprawą doskonałych wyników, jakie osiągnęła w mijającym roku. Raszynianka wygrała osiem imprez głównego cyklu, w tym dwa turnieje wielkoszlemowe, po drodze notując najdłuższą zwycięską serię 37 wygranych spotkań w kobiecym tenisie w XXI-wieku.

Iga Świątek jest trzecią tenisistką z tytułem na najlepszego sportowca Europy. Polka powtórzyła wynik Steffi Graff (zwycięstwo w latach 1988-1989) oraz Martini Hingis (1997). Oprócz wspomnianej trójki ankietę wygrywali także przedstawiciele „białego sportu”: Roger Federer (pięciokrotny triumfator), Novak Dżoković (cztery wygrane) i Rafael Nadal (dwa razy nie miał sobie równych).