Iga w swoim tempie

/ Adam Romer , źródło: Własne, foto: AFP

Po raz trzeci w tym roku Iga Świątek zdemolowała Cori Gauff. Ani przez chwilę piątkowego spotkania Amerykanka nie mogła mieć cienia wątpliwości, kto był lepszy w ćwierćfinale turnieju w San Diego.

 

Polka w iście ekspresowym tempie rozprawiła się z młodą Amerykanką w pierwszym secie. Rozpoczęło się od błyskawicznego przełamania w pierwszym gemie i w równie imponującym stylu Polka wygrywała kolejne gemy. Gauff dorobiła się wprawdzie w przebiegu seta trzech szans na odłamanie się, ale żadnej nie wykorzystała, podczas gdy Iga kolejne okazje zamieniała na wygrane gemy. Po 29 minutach było 6:0…

Nieco więcej gry było w drugiej partii, choć znów Polka rozpoczęła od błyskawicznego przełamania podania Gauff. Gdy liderka rankingu WTA objęła prowadzenie 2:0 wiadomo było, że Świątek czuje się już w San Diego wyśmienicie. Polka prowadziła grę, goniła rywalkę z jednej strony kortu na drugą i mimo, że Amerykanka dobrze czuje się w obronie, nie pozostawiała jej czasu na ewentualne kontry. Widać było, że wróciła do poziomu gry z turniejów wiosennych. A wiosną Iga dwukrotnie pokonywała już młodszą Amerykankę – w finale Roland Garros i w czwartej rundzie Miami Open. Jeśli dodać do tego, że w ubiegłym roku Gauff przegrała też z Igą (w półfinale turnieju w Rzymie) gładko 0:2, to losy meczu w Kalifornii zdawały się być rozstrzygnięte.

I nie inaczej potoczył się ćwierćfinał w San Diego. Mając przewagę przełamania Polka pewnie wygrywała swoje gemy serwisowe i przy stanie 5:3 jeszcze raz odebrała serwis, nieco już podłamanej rozwojem sytuacji, Gauff.

Następną rywalką Igi będzie w sobotnim półfinale kolejna Amerykanka, z którą ma bardzo dobry bilans w tym roku. Z Jessicą Pegulą grała dotychczas cztery razy: raz przegrała w 2019 roku, ale w tym roku wygrała aż trzy razy. Za każdym razem bez straty seta. Mecz już sobotni wieczór, o 23.00 czasu polskiego.

Do półfinału w San Diego awansowała również Donna Vekić, która niespodziewanie wygrała z Aryną Sabalenką po zaciętych trzech setach. Ostatnie miejsce w półfinale otrzyma zwyciężczyni meczu Pauli Badosy z Danielle Collins.


Wyniki

Wyniki ćwierćfinałów turnieju WTA 500 w San Diego:

Iga Świątek (Polska, 1) – Cori Gauff (USA, 3) 6:0, 6:3;

Jessica Pegula (USA, 4) – Medison Keys (USA) 6:4, 7:5;

Donna Vekić (Chorwacja) – Aryna Sabalenka (3) 6:4, (5)6:7, 6:1.