Igrzyska Olimpijskie: brąz dla Del Potro

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: london2012.com, foto: AFP

Juan Martin Del Potro zdobył brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Argentyńczyk nadspodziewanie pewnie pokonał Novaka Djokovicia, zwyciężając 7:5, 6:4.

Dla obu zawodników niedzielna konfrontacja była meczem pocieszenia. Djoković nie dał rady awansować do finału, wyraźnie ustępując Andy’emu Murrayowi. Natomiast Del Potro przegrał po pasjonującej batalii z Rogerem Federerem – w trzecim secie Szwajcar zwyciężył 19:17.

Nie było jednak po nich widać ani zmęczenia wcześniejszymi pojedynkami, ani niedosytu po porażkach. Od początku grali na wysokim poziomie. Przez większość partii inicjatywa była po stronie faworyzowanego Serba. Djoković zaserwował 6 asów i zanotował aż 15 wygrywających uderzeń, lecz końcówka partii należała do Argentyńczyka. Pochodzący z Tandil zawodnik przełamał przeciwnika w 11. gemie, a chwilę później objął prowadzenie w meczu.

Losy drugiej partii rozstrzygnęły się szybciej, albowiem już po kilkunastu minutach gry. W 3. gemie seta Del Potro przełamał Djokovicia i stało się jasne, że jeśli utrzyma swoje podanie, to brązowy medal wpadnie w jego ręce. Djoković dwoił się i troił, żeby odrobić straty, lecz konsekwentny i dobrze serwujący Argentyńczyk nie pozwolił sobie na chwilę dekoncentracji, dzięki czemu po godzinie i 48 minutach gry zakończył pojedynek.

Del Potro, triumfator US Open z 2009 r., osiągnął jeden z największych sukcesów w karierze. Dla Djokovicia czwarte miejsce na igrzyskach jest porażką. Wicelider światowego rankingu przed czterema laty w Pekinie zdobył brąz, a w Londynie liczył na złoto.