Igrzyska olimpijskie: Monica Puig nie obroni złota – operacja wykluczyła udział Portorykanki

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: ESPN, foto: AFP

Sensacyjna mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro nie obroni w Tokio złotego medalu. Portorykankę z udziału w igrzyskach wykluczyła operacja. Tenisistce z Karaibów doskwiera poważna kontuzja ramienia. Pauzuje już od minionej jesieni i na pewno nie powróci na korty w tym roku.

Niespełna 23-letnia wówczas Monica Puig była jedną z największych sensacji igrzysk w Rio. Nierozstawiona przemknęła przez turniej jak burza, eliminując wyżej notowane rywalki. Gabrine Muguruzę rozbiła po drodze 6:1, 6:1. W finale w trzech setach pokonała natomiast rewelacyjną wówczas Angelique Kerber. Tym samym tenisistka z San Juan zapisała się w historii swojej wyspy, jako pierwsza reprezentująca ją mistrzyni olimpijska.

Po igrzyskach nie nawiązała już jednak do tego sukcesu. Od tamtego czasu zaledwie raz grała w finale turnieju WTA, a z biegiem lat jej forma słabła. Po części przyczyniły się do tego na pewno coraz częściej nękające ją kontuzje. Ostatnia pozbawi ją szansy na to, by po raz kolejny zachwycić cały świat i sięgnąć po olimpijski tytuł.

Puig ostatni jak dotąd mecz rozegrała w pierwszej rundzie ubiegłorocznego Roland Garros. Od tamtego czasu nie pojawiła się już na korcie przez uraz ramienia. W grudniu przeszła w związku z tym operację, która jednak nie przyniosła oczekiwanych skutków. W minionym tygodniu poddała się kolejnemu zabiegowi. Czeka ją jednak długa rehabilitacja i poinformowała, że w tym sezonie nie wróci do gry. Zapowiada jednak, że zamierza walczyć o to, by w 2024 roku móc zagrać na kolejnych igrzyskach – w Paryżu.

Co prawda aktualna pozycja rankingowa Puig – 168. miejsce – nie pozwalałaby jej na olimpijską kwalifikację, a niewystarczający byłby też „zamrożony” ranking w okolicy 100. pozycji, na który mogłaby liczyć. Jednakże niespodzianką byłoby, gdyby nie trafiła do niej dzika karta przeznaczona właśnie dla byłej mistrzyni olimpijskiej bądź wielkoszlemowej, jaką dysponuje ITF.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że już za tydzień – 14 czerwca – opublikowany zostanie ranking decydujący o kwalifikacjach tenisistów. Turnieje tenisowe w Ariake Tennis Park w Tokio odbędą się w dniach 24 lipca – 1 sierpnia. Po raz trzeci z rzędu w tej dyscyplinie przyznanych zostanie pięć kompletów medali – w singlach, w deblach i w mikście.