Igrzyska Olimpijskie: stracony set Federera

/ Tomasz Krasoń, źródło: london2012.com/atpworldtour.com, foto: AFP

Niespodziewane problemy miał w pierwszej rundzie turnieju olimpijskiego Roger Federer. Szwajcar, jak niegdyś w Wimbledonie, napotkał opór ze strony Alejandro Falli. Z marzeniami o medalu pożegnał się natomiast Tomas Berdych, który w dwóch setach przegrał ze Stevem Darcisem.

Federer pokonał Alejandro Fallę 6:3, 5:7, 6:3. W całym meczu Szwajcar popełnił aż 26 błędów i trzykrotnie dał się przełamać. – Grałem dobrze przez półtora seta – tłumaczył się Roger, który w drugiej partii zmarnował trzy piłki meczowe. – Kiedyś już się z nim męczyłem, a dzisiaj był bardzo regularny, kontrował i naprawdę sprawił mi trudności. Przypomnijmy, że Szwajcar ma na koncie pięciosetową batalię z Kolumbijczykiem w pierwszej rundzie Wimbledonu.

Znacznie większy zawód sprawił natomiast Tomas Berdych. Uznawany za jednego z faworytów do zdobycia medali Czech przegrał już w pierwszym meczu ze Stevem Darcisem. Belg triumfował 6:4, 6:4, a rozstawiony z „szóstką” 26-latek w całym meczu zdobył zaledwie jednego breaka. Sam stracił podanie trzykrotnie. Dla Berdycha to już kolejna bolesna wpadka na wimbledońskich kortach – kilka tygodni zakończył przygodę z Wielkim Szlemie, przegrywając na starcie turnieju z Ernestsem Gulbisem.

Do drugiej rundy awans zapewnili sobie inni rozstawieni tenisiści. Janko Tipsarević pokonał 6:3, 6:4 Davida Nalbandiana, serwując w meczu z Argentyńczykiem 16 asów. Juan Martin Del Potro z kolei 6:1, 6:4 wygrał z Ivanem Dodigiem. W dwóch setach zwycięstwa zapewnili sobie również John Isner, Nicolas Almagro i Gilles Simon. Odpadł Fernando Verdasco – grającego z „czternastką” Hiszpana na starcie olimpijskiego turnieju zastopował Denis Istomin.

Grigor Dimitrow (Bułgaria) – Łukasz Kubot (Polska) 6:3, 7:6(4)
Roger Federer (Szwajcaria, 1) – Alejandro Falla (Kolumbia) 6:3, 5:7, 6:3
Julien Benneteau (Francja) – Michaił Jużnyj (Rosja) 7:5, 6:3
Gilles Muller (Luksemburg) – Adrian Ungur (Rumunia) 6:3, 6:3
Denis Istomin (Uzbekistan) – Fernando Verdasco (Hiszpania, 14) 6:4, 7:6(9)
John Isner (USA, 10) – Olivier Rochus (Belgia) 7:6(1), 6:4
Malek Jaziri (Tunezja) – Yen-Hsun Lu (Tajwan) 7:6(10), 4:6, 6:3
Philipp Petzschner (Niemcy) – Lukas Lacko (Słowacja) 7:6(5), 6:1