Igrzyska olimpijskie. Zmieniono format rozgrywania meczów

/ Jakub Karbownik , źródło: własne / ITF, foto: AFP

Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) ogłosiła zmiany w formacie rozgrywania spotkań finałowych podczas igrzysk olimpijskich. Nowe przepisy będą obowiązywać już od przyszłorocznych zmagań w Tokio.

Od lat toczy się dyskusja nad przeładowaniem kalendarza startów tenisistów i tenisistek ze światowej czołówki. Przez to najlepsi tenisiści świata nie biorą udziału w niektórych imprezach. Jedną z takich są igrzyska olimpijskie. Wydarzenie, w którym występ często jest spełnieniem marzeń wielu sportowców, nie jest łakomym kąskiem dla tenisistów. Nad zmianą tego podejścia pracują włodarze światowego tenisa, chociażby poprzez skracanie spotkań.

Najważniejsza zmiana, jaka wejdzie w życie podczas XXXII letnich igrzysk olimpijskich to skrócenie finału singla mężczyzn. Od tej pory mecz o złoty medal będzie rozgrywany do dwóch, a nie do trzech wygranych setów. W decydującej partii, przy stanie 6:6 w gemach o losach rozstrzygnie tie-break. Skróceniu ulegną również mecze w grze podwójnej, tak w deblu, jak i mikście. Od najbliższej edycji igrzysk olimpijskich decydujący set będzie rozgrywany w formacie super tie-breaka, czyli do dziesięciu wygranych punktów.