Wilson

Igrzyska Olimpijskie:rewanż i życiowy sukces Murraya

/ Bartosz Cębrzyna, źródło: własne, foto: AFP

Andy Murray wziął skuteczny rewanż za porażkę w finale wielkoszlemowego Wimbledonu i na londyńskiej trawie odniósł swój największy sukces w dotychczasowej karierze. Szkot pokonał w decydującym o złotym medalu Igrzysk Olimpijskich meczu Rogera Federera.

Zwycięstwo reprezentującego Wielką Brytanię zawodnika nie jest dla nikogo sensacją, jednak sam przebieg meczu o złoty medal jest dla sporego grona kibiców dużą niespodzianką.

Początek niedzielnej rywalizacji wskazywał na to, iż będzie to mecz niezwykle zacięty. Obaj panowie utrzymywali jednak serwis tylko do stanu 3:2. Wówczas Murray przełamał rywala i kolejnym breakiem przy stanie 5:2 zakończył pierwszego seta.

Druga odsłona meczu rozgrywana była pod całkowite dyktando Brytyjczyka. Murray wygrał pięć kolejnych gemów i pozwolił Szwajcarowi na utrzymanie zaledwie jednego serwisu.

Kolejna partia, która rozpoczęła się podaniem Federera była nieco bardziej wyrównana, jednak i w niej przewagę przy wyniku 2:2 osiągnął Szkot. Jak się później okazało jedno przełamanie dało Murrayowi zwycięstwo w turnieju olimpijskim.

25-latek był w niedzielnym meczu wyraźnie lepszy od swojego rywala, co oddaje statystyka popełnianych błędów. Federer mimo 9 asów i lepszej skuteczności pierwszego podania, oddał rywalowi aż 31 punktów. Murray stracił ze swojej winy o 14 oczek mniej.

Dla 4. w rankingu ATP tenisisty jest to jak do tej pory największy sukces w karierze. Wszystko jednak wskazujena to, iż może on nawiązać walkę z innymi tenisistami o swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł. Murray będzie miał ku temu szansę już w zbliżającym się US Open.


Wyniki

Mecz o złoty medal singla:
Andy Murray (Wielka Brytania, 3) – Roger Federer (Szwajcaria, 1) 6:2, 6:1, 6:4