Indian Wells. Fritz pierwszym finalistą

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Taylor Fritz, jako pierwszy Amerykanin od 10 lat, awansował do finału BNP Paribas Open w Indian Wells. Reprezentant gospodarzy pokonał w półfinale Andrieja Rublowa 7:5, 6:4 po bardzo dobrym meczu.

Taylor Fritz zagra w największym finale w swojej dotychczasowej karierze. Amerykanin rozegrał fantastyczne spotkanie i wyeliminował Andrieja Rublowa. Tym samym Kalifornijczyk przerwał zwycięską serię 24-latka z Moskwy, która liczyła 13 pojedynków.

Fritz od początku meczu spisywał się bardzo dobrze przy returnie, a dodatkowo pewnie wygrywał swoje gemy serwisowe. Już w drugim gemie uzyskał przełamanie i miał kontrolę na korcie. Rublow starał się wywierać presję na rywalu, ale ten sobie doskonale z tym radził. Przewaga Amerykanina utrzymywała się prawie do końca seta, gdyż przy stanie 5:3 niespodziewanie stracił on podanie. Podopieczny Fernando Vicente poszedł za ciosem i wyrównał wynik w pierwszej partii na 5:5. Od tego momentu jednak Fritz ponownie zaczął prezentować dyspozycję z początku pojedynku i zapisał na swoje konto dwa gemy z rzędu, tym samym kończąc seta za trzecią piłką setową.

Rublow nie był zadowolony z takiego obrotu spraw i zranił się rakietą w rękę. Przebieg drugiej odsłony był zupełnie inny. Tenisiści pewnie wygrywali swoje gemy serwisowe, choć w nich nie brakowało zaciętych wymian i ofensywnych uderzeń. Jako pierwszy szansę na przełamanie w drugim secie miał Amerykanin, przy wyniku 4:3. Wówczas Rublow wybronił się podaniem, a w następnym gemie sam miał dwie okazje, by odebrać serwis rywalowi. Tak się jednak nie stało, Fritz zachował zimną krew, a w dziesiątym gemie zdobył upragnionego breaka i w efekcie zakończył mecz.

To pierwszy finał turnieju rangi Masters 1000 dla Fritza. Jednocześnie jest on pierwszym Amerykaninem, który zagra o tytuł w Indian Wells od 2012 roku, od czasu Johna Isnera. Wiadomo, że przeciwnikiem Fritza w walce o najwyższe trofeum będzie Hiszpan. Nie wiadomo jeszcze, który – Rafael Nadal czy Carlos Alcaraz?