Indian Wells. Karlović z rekordem. I tym razem nie chodzi o asy

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Chorwat Ivo Karlović słynął jak dotąd z bicia rekordów w liczbie zaserwowanych asów w poszczególnych meczach i całych turniejach, czy prędkości podania. Teraz bije też rekordy w kategorii “najstarszy”. W BNP Paribas Open odniósł pierwsze zwycięstwo jako czterdziestolatek.

W pierwszej rundzie turnieju w Indian Wells Ivo Karlović pokonał 7-6(3) 7-6(3) Australijczyka Matthew Ebdena. Nie byłoby w tym nic szczególnie godnego uwagi, gdyby nie fakt, że to pierwsze zwycięstwo Chorwata po ukończeniu 40 roku życia.

Karlović skończył 40 lat 28 lutego. Dokładnie tydzień później rozegrał pierwszy mecz po rozpoczęciu piątej dekady życia. Było to wspomniane zwycięstwo nad Ebdenem. Został tym samym pierwszym tak zaawansowanym wiekowo zawodnikiem, który wygrał mecz w turnieju ATP Tour od czasów Jimmy’ego Connorsa. Amerykanin ostatnie zwycięstwo w głównym cyklu odniósł w Halle w 1995 roku.

Karlović nie tylko jest pierwszym w XXI wieku 40-latkiem ze zwycięstwem w najważniejszym tenisowym tourze po 40 roku życia, ale i najstarszym zwycięzcą meczu w turnieju rangi ATP Masters 1000 w historii.

Warto przypomnieć, że przed rokiem w Calgary Karlović został najstarszym zwycięzcą turnieju cyklu ATP Challanger, a w tym roku w Pune najstarszym od 1977 roku finalistą turnieju ATP Tour. W Indian Wells gra już po raz 14., a jego najlepszym jak dotąd wynikiem był ćwierćfinał z 2011 roku.

W sobotę mierzący 211 cm zawodnik powalczy o wyśrubowanie rekordu w starciu ze swoim rodakiem Borną Czoriciem. Nawet jeśli przegra, wydaje się, że przed nim jeszcze wiele okazji ku temu. Mimo bycia najstarszym zawodnikiem w czołowej setce rankingu, nie słychać, by Karlović myślał o zakończeniu kariery. Jego styl gry opierający się na mocnym serwisie może sprzyjać długowieczności.