Indian Wells. Niezłe losowanie Świątek, Linette ominą eliminacje

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: Warsaw Sports Group

Iga Świątek poznała pierwszą przeciwniczkę w kwalifikacjach do BNP Paribas Open w Indian Wells – jednego z najlepiej obsadzonych turniejów w sezonie. Będzie nią Hiszpanka Lara Arruabarrena, obecnie 88. zawodniczka rankingu WTA. W eliminacjach nie wystąpi natomiast Magda Linette, która w ostatniej chwili dowiedziała się, że rozpocznie rywalizację od turnieju głównego.

Świątek po raz pierwszy wystąpi w Indian Wells. Do Kalifornii przyleciała kilka dni wcześniej, aby przywyczaić się do panujących warunków i potrenować z wyżej notowanymi tenisistkami (m.in. z Magdą Linette). Zmagania rozpocznie od starcia z Larą Arruabarreną. 26-letnia Hiszpanka nie zachwycała w dwóch pierwszych miesiącach nowego sezonu. Nie wygrała w tym okresie ani jednego spotkania z zawodniczką z czołowej setki rankingu WTA, mimo że sama do tego grona należy. 

Ostatnio Arruabarrena wykazała się jednak ogromną wolą walki. W meczu 1. rundy turnieju w Dubaju przegrywała już 1:5 i 0:40 z Dominiką Cibulkovą, a jednak zdołała odwrócić losy rywalizacji i zapisać pierwszą partię na własnym koncie. Wspaniała pogoń w ostatecznym rozrachunku miała jednak niewielkie znaczenie. W dwóch kolejnych setach Arruabarrena wygrała bowiem tylko trzy gemy.

Nie jest też tajemnicą, że 26-latka z Półwyspu Iberyjskiego, podobnie jak większość zawodników z tego regionu, preferuje grę na kortach ziemnych. Warunki w Indian Wells powinny zatem bardziej odpowiadać naszej reprezentantce. 

Jeśli Świątek pokona Arruabarrenę, w kolejnym meczu stoczy bój o awans do głównej drabinki. Przeciwniczkę wyłoni pojedynek Belgijki Ysaline Bonaventure z Serbką Olgą Danilowić. Drugą z wymienionych tenisistek Polka zna bardzo dobrze. W obecnym sezonie pokonała ją już dwa razy.

Od turnieju głównego rywalizację rozpocznie Magda Linette. Starsza z Polek awaryjnie była zgłoszona do eliminacji, jednak w ostatniej chwili z występu w imprezie zrezygnowały wyżej notowane Camila Giorgi i Luksika Kumkhum.

W zawodach w Indian Wells wezmą też udział Kamil Majchrzak (eliminacje), Hubert Hurkacz (turniej główny) oraz debliści – Łukasz Kubot i Alicja Rosolska.