Indian Wells. Pojedynek byłych mistrzyń Roland Garros dla Łotyszki

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Niestety nieudany był dla Igi Świątek mecz czwartej rundy turnieju w Indian Wells. W starciu z Łotyszką Jeleną Ostapenko Polka przegrała w dwóch setach. Pomimo tego, że w obydwu nasza reprezentantka prowadziła z przewagą przełamania.

Ekspresowe zwycięstwo nad Weroniką Kudermietową rozbudziło apetyty kibiców związane z występem Igi Świątek w Indian Wells. Nieco stonowane zostały one przez poniedziałkowy debel, gdzie Polka i w parze z Amerykanką Bethanie Mattek-Sands musiała przełknąć gorycz porażki, choć zwycięstwo było na wyciągnięcie ręki.

We wtorek mistrzyni Roland Garros z 2020 roku mierzyła się z triumfatorką paryskiego turnieju z roku 2017. Poprzednio spotkały się one w 2019 roku na trawie w Nottingham. Wówczas bardzo łatwo wygrała Jelena Ostapenko. Wtedy Łotyszka była jednak zdecydowaną faworytką, a tym razem w tej roli znalazła się Świątek.

Spotkanie było od początku wyrównane, choć nasza zawodniczka już w pierwszym gemie „postrzaszyła” rywalkę. Miała dwie okazje do przełamania. Ostapenko zdołała się jednak wybronić, aczkolwiek jakiś czas później straciła w końcu swoje podanie. Polka wyszła na prowadzenie 4:3 i był to punkt zwrotny w tym secie. Niestety nie taki, na jaki liczyliśmy. Kolejne trzy gemy, a tym samym set, padły bowiem łupem Łotyszki.

Podrażniona takim rozstrzygnięciem Polka w drugiej części meczu zdobyła breaka już w gemie otwarcia. Jednak z jakiegoś powodu, podobnie jak w poniedziałkowym deblu, znów zabrakło dobrej gry w decydującej fazie partii. Od stanu 3:2 dla Świątek kolejne cztery gemy wygrała Ostapenko, dzięki czemu to ona zagra w kolejnej rundzie. Jej rywalką będzie albo Amerykanka Shelby Rogers, albo Kanadyjka Leylah Fernandez. Dla Polki takie zakończenie turnieju oznacza znaczny spadek w rankingu WTA. W tym tygodniu odjęte zostaną jej punkty za zwycięstwo w ubiegłorocznym Roland Garros. Najprawdopodobniej Świątek przesunie się na miejsce pod koniec pierwszej dziesiątki.