Indian Wells. Sensacyjna porażka Dżokovicia. Federer ekspresem w 1/8

/ Jakub Karbownik , źródło: własne, foto: AFP

Roger Federer potrzebował niespełna godziny, by odnieść kolejne zwycięstwo nad Stanem Wawrinkę. Trwający dwa dni pojedynek przegrał z kolei Novak Dżoković. 

Spotkanie między Dżokoviciem a Phillipem Kohlschreiberem rozpoczęlo się w poniedziałek. Jednak w drugim gemie spadł deszcz i organizatorzy zdecydowali o przeniesieniu pojedynku na kolejny dzień. Po wznowieniu rywalizacji obaj tenisiści grali spokojnie i rozważnie z głębi kortu, pilnowali własnego serwisu. Udawało się to obu do ósmego gema. Wtedy przewagę przełamania uzyskał Niemiec, który następnie przy swoim serwisie zakończył pierwszą partię. W drugiej odsłonie tenisista z Augsburga poszedł za ciosem i ponownie odbierając serwis rywalowi, wyszedł na prowadzenie 2:0. Grając bezpiecznie, a mimo to popełniając proste błędy Dżoković nie był w stanie zagrozić rywalowi. A ten w ósmym gemie uzyskał trzecie tego dnia przełamanie. Co prawda lider rankingu ATP zdołał odrobić jedną stratę serwisu, ale ostatnie słowo należało do rywala i to on zameldował się w czwartej rundzie.

To pierwsza porażka Dżokovicia z tak nisko notowanym rywalem – Kohlschreiber to 39. rakieta świata – od ubiegłorocznego Roland Garros. Wówczas Serb przegrał z notowanym na 72. pozycji Marco Cecchinato.

Jednym z najwyżej notowanych tenisistów, którzy wciąż liczą się w walce o zwycięstwo jest Roger Federer. Były lider rankingu ATP w meczu trzeciej rundy pokonał swojego kolegę z reprezentacji, z którym wspólnie zdobył m.in. złoty medal Igrzysk Olimpijskich w deblu oraz Puchar Davisa, Stana Wawrinkę.

Obaj zawodnicy zaprezentowali widowiskowy, agresywny tenis. Taka postawa i częste wypady do siatki przyniosły Federerowi dwa przełamania podania, po jednym w każdej odsłonie, które pozwoliły tenisiście z Bazylei odnieść dwudzieste drugie zwycięstwo nad rodakiem w dwudziestym piątym spotkaniu.

Wtorkowa wygrana to dla Szwajcara 750 wygrany pojedynek na kortach twardych, co jest rekordem ery open bez względu na nawierzchnię. Drugi w tym zestawieniu, Guillermo Vilas wygrał 678 meczów na korcie ziemnym.


Wyniki

Trzecia runda singla:
Phillip Kohlschreiber (Niemcy) – Novak Dżoković (Serbia, 1) 6:4, 6:4
Roger Federer (Szwajcaria, 4) – Stan Wawrinka (Szwajcaria) 6:3, 6:4
John Isner (USA, 8) – Guido Pella (Argentyna, 32) 6:3, 6:4
Denis Shapovalov (Kanada, 24) – Marin Czilić (Chorwacja, 10) 6:4, 6:2
Karen Chaczanow (Rosja, 12) – Andriej Rublow (Rosja) 7:5, 6:3
Kyle Edmund (Wielka Brytania, 22) – Radu Albot (Mołdawia) 6:3, 6:3