Indian Wells. Stara czy nowa mistrzyni?

Paula Badosa i Wiktoria Azarenka powalczą w finale BNP Paribas Open 2021. Dla Hiszpanki będzie to szansa na drugi tytuł mistrzowski w karierze. Z kolei Białorusinka po pięciu latach przerwy ponownie ma szansę na triumf na kalifornijskich kortach.

Tenisistka z Mińska odniosła w piątek 33. wygraną w historii jej startów na kortach Indian Wells Tennis Garden. Tym samym była liderka rankingu goni najlepsze w tym zestawieniu, czyli Marię Szarapową (38. wygrane mecze) i Lindsey Davenport (47 zwycięstw). Wyników uzyskanych przez Rosjankę i Amerykankę Azarence nie uda się w tym roku wyrównać czy poprawić. Jednak ma szansę poprawić wynik największej liczby triumfów w imprezie zwanej piątą lewą Wielkiego Szlema. A wszystko po tym jak w zaciętym piątkowym pojedynku uporała się z Jeleną Ostapenko.

Początek pojedynku należał do mistrzyni Roland Garros 2019. Łotyszka objęła prowadzenie 3:0. Co prawda rywalka zminimalizowała stratę na 2:3. Jednak zawodniczka z Rygi zdołała się obronić i wygrywając trzy z czterech rozegranych gemów, zakończyła seta. Początek drugiej odsłony wciąż należał do Ostapenko, która uzyskała „breaka” już w gemie otwarcia. Nie poszła jednak za ciosem i najpierw pozwoliła Azarence odrobić stratę, a w kolejnym gemie ponownie straciła swe podanie. To przyczyniło się do przegranego seta. W decydującej odsłonie inicjatywę przejęła mistrzyni BNP Paribas Open 2012 i 2016, która prowadziła już 2:0 i miała szansę, by wygrać trzeciego gema z rzędu. Rywalka jednak odparła atak i objęła prowadzenie 4:3. Panie walczyły punkt za punkt, co doprowadziło do stanu 5:5. W tym momencie więcej zimnej krwi zachowała niżej notowana rywalka, która wygrywając dwa gemy, zapewniła sobie awans do finału.

W nim rywalką Azarenki będzie Paula Badosa. Hiszpanka, dochodząc do półfinału wyrównała najlepszy wynik swojej krajanki Conchity Martinez podczas kalifornijskiej imprezy w XXI wieku, która walczyła o finał w 2003 roku. W piątkowym półfinale pokonała w dwóch setach Ons Jabeur. To sprawia, że powalczy o drugi w karierze tytuł mistrzowski w imprezie głównego cyklu. Tym samym ma szansę osiągnąć coś co nie udało się jej rodaczce w latach 1992 i 1996.