Indian Wells. Trudny test Zvereva, porażka Ruuda

Niedziela była dniem, w którym mecze trzeciej rundy rozgrywała dolna połówka drabinki męskiego turnieju w Indian Wells. W ośmiu spotkaniach nie zabrakło ciekawych rozstrzygnięć, a z imprezą pożegnał się jeden z wysoko rozstawionych zawodników.

Wczorajsze zmagania na kalifornijskich kortach otworzył pojedynek Caspera Ruuda z Cristianem Garinem. Choć ranking mógł wskazywać, że faworytem w tym starciu był Norweg, sytuacja nie była aż tak oczywista. W bilansie bezpośrednich spotkań lepszy był bowiem Chilijczyk, a jego najwyższa pozycja w karierze (17) podpowiadała, że jego potencjał jest większy niż wskazuje 97 lokata, którą obecnie zajmuje.

Mecz od początku nie układał się po myśli Ruuda. Zawodnik z Oslo popełniał sporo niewymuszonych błędów, a rywal zaskoczył go ofensywnym stylem gry i agresją. Tendencje te znalazły odbicie na tablicy wyników – w piątym gemie Garin wywalczył przełamanie i prowadził 3:2. Skromna przewaga wystarczyła mu do wygrania seta wynikiem 6:4.

W drugiej partii 26-latek z Ameryki Południowej zdobył „brejka” jeszcze szybciej – stało się to już w trzecim gemie. Tym razem nie udało mu się jednak zachować spokoju i stracił przewagę, pozwalając rywalowi na wyrównanie. Od stanu 3:3 można było dostrzec poprawę w grze Ruuda, ale nie wystarczyła ona, by ponownie przełamać niżej klasyfikowanego oponenta. Po zaciętej walce Garin utrzymał się w grze i doprowadził do tie-breaka, w którym triumfował wyraźnie – do dwóch.

Następnym przeciwnikiem Chilijczyka będzie Alejandro Davidowich Fokina.

Innym meczem, który dostarczył widzom wielu emocji było spotkanie Alexandra Zvereva z Emilem Ruusuvuorim. 23-letni Fin od początku stawiał się faworytowi i jako pierwszy zdobył przewagę przełamania. Zverev odpowiedział jednak natychmiast, a stan równowagi między tenisistami trwał do jedenastego gema. Wtedy to na konto Saszy wpadł kolejny „brejk”, który dał Niemcowi okazję to zamknięcia partii serwisem. 25-latek wykonał to zadanie i objął prowadzenie w spotkaniu.

Drugi set miał zupełnie inny przebieg. Ruusuvuori szybko osiągnął w nim przewagę i nie dał szans rywalowi. Wynik 6:1 dla Fina oznaczał, że panowie zagrają na pełnym dystansie.

Decydującą partię lepiej otworzył Niemiec, który prowadził w niej już 2:0. Zaliczka ta nie została jednak przez niego utrzymana, a Ruusuvuori zdołał wrócić do gry. Tenisista z Helsinek miał nawet okazje na kolejne przełamanie, ale ich nie wykorzystał. Gdy wydawało się, że zawodnicy zwieńczą swój pojedynek tie-breakiem, podanie przeciwnika odebrał Zverev. Sukces ten dał mu zwycięstwo w całym meczu z wynikiem 7:5 w trzecim secie.

Po meczu Zverev nie krył zadowolenia z takiego obrotu spraw, ale jednocześnie potrafił docenić rywala. Niemiec przekazał mediom i kibicom:

W ostatnich dwóch latach odpadałem tu po ciężkich meczach z Amerykanami. Ten turniej oznacza dla mnie sporo zaciętych, przegranych trzysetówek, więc bardzo chciałem wygrać ten mecz. Robiłem zatem, co mogłem, a on grał lepiej ode mnie już od początku drugiego seta. Czułem, że ma nade mną przewagę, ale szukałem drogi do zwycięstwa. Cieszę się, że się udało – podsumował Sasza.

W kolejnej rundzie Niemiec zmierzy się z Daniiłem Miedwiediewem, który wyeliminował w trzech setach Białorusina Ilję Iwaszkę. Swoją przygodę w Indian Wells kontynuować będą także Frances Tiafoe, Andriej Rublow, Alejandro Tabilo oraz Cameron Norrie.