ITF. Awans Filara, dwa zwycięstwa Podhajeckiej

/ Kamil Karczmarek , źródło: , foto: Marek Golba

Kilkoro reprezentantów Polski rozegrało dzisiaj swoje mecze na turniejach rangi ITF. W Gaborone zwycięstwa w singlu i deblu odniosła Dominika Podhajecka. Mecz 1. rundy w rozgrywkach w Louny wygrał Karol Filar. W innych turniejach w grze podwójnej triumfowali Daria Górska i Piotr Pawlak.

Karol Filar rozpoczął rywalizację w jednym z serii turniejów rangi ITF M25. Polski tenisista awansował do drugiej rundy rywalizacji w czeskim Louny. Po dwóch wyrównanych setach wygrał z Radkiem Chodorą. Filar objął prowadzenie 3:0, ale stracił przewagę przełamania. Przy wyniku 3:2 ją odzyskał, aby znowu przegrać swój serwis. Prowadząc 6:5, Karol Filar zwyciężył gema przy odbiorze i przechylił szalę pierwszego seta na swoją korzyść. W drugiej partii aż trzykrotnie Polak musiał odrabiać stratę przełamania. Ostatecznie wygrał 7:2 w tiebreaku. W tym turnieju zagra także Marcel Zieliński. Dzisiaj odpadł w rywalizacji deblowej. Razem ze Stephanosem Schinasem przegrali 1:6, 7:5, 5:10 z Michałem Krajcim i Andrijem Porickim.

Dominika Podhajecka wywalczyła awans do drugiej rundy turnieju w Gaborone. W stolicy Botswany polska tenisistka wyeliminowała rozstawioną z numerem ósmym Emmę Van Poppel. Pierwszą partię Polka pewnie wygrała 6:1. Drugi set padł łupem Holenderki, która zwyciężyła 6:3. Decydująca odsłona zdecydowanie należała do Podhajeckiej, która nie oddała rywalce nawet gema. Dominika Podhajecka wygrała spotkanie 1. rundy także w grze podwójnej. Wspólnie z Sabastiani Leon z Meksyku są rozstawieni z numerem pierwszym i pewnie pokonały duet gospodarzy – Kelebogile Moonayoo/Nina Sekonopo.

Z wyżej punktowanego turnieju w Monastirze – W35 – odpadła Anna Kmiecik. Polka uległa 2:6, 6:3 rozstawionej z numerem siódmym Francuzce Mathilde Lollii. W rywalizacji singlowej wystartuje jeszcze Amelia Paszun.

W tym tygodniu najwyżej punktowanych jest kilka turniejów ITF W75. Jednym z nich jest ten w Trnawie, gdzie pewne zwycięstwo na otwarcie w grze podwójnej zaliczyła Daria Górska. Polka wraz z Czeszką Petrą Sedlackową zdecydowanie triumfowały 6:0, 6:2 ze słowacko-gwatemalskim duetem Mia Chudejowa i Janika Kusy.

Na turnieju W35 w Hurghadzie zagrały dwa duety z reprezentantkami Polski. Martyna Zarembska z Anną Hsu z Tajwanu przegrały 1:6, 4:6 z Francescą De Matteo i Ewą Zabolotnają. Magdalena Hędrzak z Egipcjanką Joody Elkady okazały się słabsze od Mariam Atii i Cateriny Odorizzi – 3:6, 2:6.

Piotr Pawlak i Oliver Johansson na turnieju M25 w Kutaisi rozstawieni zostali z numerem trzecim. W pierwszym pojedynku wywiązali się z roli faworytów i pokonali duet Jose Dominguez Alonso/Gabriel Gomez. Polak i Szwed wygrali pierwszego seta dzięki przełamaniu na 4:3. Potem triumfowali 6:4. W drugiej partii musieli odrabiać stratę breaka i doprowadzili do tiebreaka. W nim Johansson i Pawlak nie stracili nawet punktu.

Zmagania w turnieju deblowym w Prijedorze miał rozpocząć Alan Ważny. Jednak mecz Polaka z Norwegiem Johanem Oscarem Lien przeciw duetowi Dusan Obradowić/Antonio Woljawec został przełożony na środę. Także jutro Ważny ma rozegrać pierwszy mecz w grze pojedynczej.


Wyniki

ITF M25 Louny – 1. runda:

Karol Filar (Polska) – Radek Chodora (Czechy) 7:5, 7:6 (2)

ITF M25 Louny – 1. runda gry podwójnej:

Michał Krajci/Andrij Poricki (Słowacja/Ukraina) – Stephanos Schinas/Marcel Zieliński (Grecja/Polska) 6:1, 5:7, 10:5

ITF W15 Gaborone – 1. runda:

Dominika Podhajecka (Polska) – Emma Van Poppel (Holandia, 8) 6:1, 3:6, 6:0

ITF W15 Gaborone – 1. runda gry podwójnej:

Sabastiani Leon/Dominika Podhajecka (Meksyk/Polska, 1) – Kelebogile Moonayoo/Nina Sekonopo (Botswana/Botswana) 6:0, 6:3

ITF W75 Trnawa – 1. runda gry podwójnej:

Daria Górska/Petra Sedlackowa (Polska/Czechy) – Mia Chudejowa/Janika Kusy (Słowacja/Gwatemala) 6:0, 6:2

ITF W35 Monastir – 1. runda:

Mathilde Lollia (Francja, 7) – Anna Kmiecik (Polska) 6:2, 6:3

ITF W35 Hurghada – 1. runda gry podwójnej:

Mariam Atia/Caterina Odorizzi (Egipt/Włochy) – Joody Elkady/Magdalena Hędrzak (Egipt/Polska) 6:3, 6:2

Francesca De Matteo/Ewa Zabolotnaja (Włochy/Mołdawia) – Anna Hsu/Martyna Zaremba (Tajwan/Polska) 6:1, 6:4

ITF M25 Kutaisi – 1. runda gry podwójnej:

Oliver Johansson/Piotr Pawlak (Szwecja/Polska, 3) – Jose Dominguez Alonso/Gabriel Gomez (Hiszpania/Francja) 6:4, 7:6 (0)

ITF M15 Prijedor – 1. runda gry podwójnej:

Dusan Obradowić/Antonio Woljawec (Serbia/Chorwacja, 4) – Johan Oscar Lien/Alan Ważny (Norwegia/Polska) – przełożony