ITF La Marsa. Martyna Kubka bez tytułu w Tunezji

/ Marek Golba , źródło: własne, foto: Artur Rolak

Martyna Kubka przegrała z najwyżej rozstawioną Chinką Xinyu Gao 7:5, 3:6, 3:6 w finale turnieju ITF W50 w La Marsie. Mimo porażki Polka zanotuje duży awans w rankingu WTA.

Polka nie była faworytką w starciu z 191. w rankingu Gao. Tenisistki zgodnie utrzymywały podanie, ale to rozstawiona z numerem „ósmym” Kubka została przełamana jako pierwsza w siódmym gemie. Zawodniczka WKT Mera Warszawa wróciła ze stanu 3:5, a następnie dołożyła kolejne przełamanie w dwunastym gemie i to 23-latka była o krok od największego tytułu w singlowej karierze.

Druga partia rozpoczęła się podobnie – od serii utrzymanych serwisów przez obie zawodniczki. Jednak to Kubka ponownie jako pierwsza przegrała swój serwis w piątym gemie. Tym razem nie udało jej się wrócić do gry. Na koniec jeszcze przegrała gema serwisowego do zera i trzeci set miał zdecydować, która zawodniczka zakończy turniej z trofeum.

Po długim pierwszym gemie Kubka przełamała rywalkę. Niestety całą przewagę straciła błyskawicznie, choć miała jedną okazję na 2:0. Później kilka błędów sprawiło, że Chinka poczuła się pewniej na korcie i wyszła na prowadzenie 4:1. Gao kontrolowała przebieg spotkania do samego końca i to ona mogła cieszyć się z trzeciego w tym sezonie zwycięstwa w turniejach rangi ITF.

Finał w La Marsie znacząco wpłynie na pozycję Kubki w rankingu WTA. 23-latka zbliży się do trzeciej setki i zanotuje awans na 315. miejsce. Polka w przyszłym tygodniu planuje wystartować w turnieju ITF W75 w portugalskim Guimaraes.


Wyniki

Finał singla:

Xinyu Gao (Chiny, 1) – Martyna Kubka (Polska, 8) – 5:7, 6:3, 6:3