ITF wprowadza zmiany. Nowe możliwości dla tenisistów

/ Dominika Opala , źródło: www.itftennis.com /własne, foto: AFP

Międzynarodowa Organizacja Tenisowa (ITF) ogłosiła, że zawarła umowę z ATP i WTA, aby zoptymalizować strukturę tenisa zawodowego kobiet i mężczyzn. Porozumienie obejmuje m.in. zdobywanie punktów do rankingu ATP również w turniejach rangi ITF.

Od 2019 roku tenisiści podzieleni są w dwóch rankingach – ATP i ITF. Do tego pierwszego punkty mogą zdobywać w turniejach rangi ATP (250, 500, 1000), w Wielkich Szlemach oraz challengerach. Z punktu widzenia zawodnika klasyfikowanego jedynie w rankingu ITF dostanie się do lepszej imprezy było niezwykle trudne i nie było na to wiele szans. U tenisistek sytuacja przedstawiała się podobnie. Do rankingu głównego cyklu zawodniczki mogą punktować w turniejach WTA, Wielkich Szlemach oraz w tzw. WTA 125K Series. Od sierpnia jednak się to zmieni.

Umowa pomiędzy ITF a ATP i WTA obejmuje przydzielanie punktów rankingowych ATP i WTA także w turniejach ITF World Tennis Tour z pulą nagród 15,000 $. Tym sposobem zwyciężczyni takiej imprezy otrzyma 10 punktów do rankingu WTA, a zwycięzca 10 punktów do rankingu ATP.

Dodatkowo, porozumienie to obejmuje turnieje męskie ITF z pulą nagród 25,000 $ i zwiększenie w nich drabinek eliminacyjnych do 48 zawodników (wcześniej 32). Będzie to szansa dla większej liczby tenisistów na udział w imprezie głównej i walka o punkty do rankingu ATP. Zwycięzca takiego turnieju czy to w singlu, czy w deblu otrzyma 20 punktów.

We wszystkich wymienionych wyżej imprezach nagradzani będą także finaliści, ćwierćfinaliści, a nawet ci, którzy odpadną w pierwszej rundzie.

Rankingi zostaną zaktualizowane 5. sierpnia 2019 roku, natomiast reforma zostanie zastosowana z mocą wsteczną do wszystkich turniejów rozgrywanych od sierpnia 2018 roku. Zaktualizowane rankingi wykorzystywane do przyjmowania zgłoszeń do poszczególnych imprez maja być zastosowane od 26. sierpnia 2019 roku.

Aby zapewnić ciągłość, punkty rankingowe ITF będą nadal przyznawane w eliminacjach reformowanych turniejów, a ranking ITF, ważny do celów akceptacji na listach zgłoszeniowych, będzie niezmiennie rozpatrywany po zawodnikach z rankingiem ATP czy WTA. W imprezach z pulą nagród 15,000 $ trzy miejsca będą zarezerwowane dla Top 100 juniorów, by ułatwić im wejście zawodowego tenisa.

WTA z przyjemnością współpracuje z ITF we wspólnym celu, jakim jest opracowanie przejrzystej struktury i ścieżki zapewniającej konkurencyjne możliwości i nagrody potrzebne tenisistkom do przejścia przez ITF World Tennis Tour w ich dążeniu do rywalizacji w WTA Tour – powiedział Steve Simon, prezes WTA.

Te dodatkowe reformy jeszcze bardziej wzmocnią strukturę wprowadzoną w 2019 roku. Współpraca ma na celu zapewnienie przejścia juniorów do profesjonalnego tenisa. Istotne jest, żeby zawodnicy i zawodniczki mieli możliwość gry – dodał David Haggerty, prezes ITF.

Cieszymy się, że osiągnęliśmy porozumienie z ITF, które naszym zdaniem doprowadzi do znacznego ulepszenia ścieżki tenisity i sposobu, w jaki ITF World Tennis Tour łączy się z challengerami. Reforma strukturalna była konieczna, ponieważ staramy się zwiększyć możliwości i osiągnąć zrównoważony kalendarz sportu – przyznał z kolei Chris Kermode, prezes ATP.

Podsumowując, przydział punktów rankingowych ATP i WTA w ramach turniejów ITF World Tennis Tour zapewni jeden system rankingowym w profesjonalnym tenisie, a także płynniejsze przejście dla tenisistek i tenisistów, którzy będą osiągali dobre rezultaty na korcie.