Jerzyk Cup: Janowicz zainspirował najmłodszych

/ Krzysztof Domaradzki, źródło: Korespondencja z Łodzi, foto: Krzysztof Domaradzki

91 dzieci wzięło udział w 5. edycji turnieju Jerzyk Cup. Największą zachętą dla najmłodszych były niedawne sukcesy Jerzego Janowicza, patrona zawodów, który osobiście wręczył nagrody najlepszym.

Balon, który rozciągnięto nad trzema kortami Miejskiego Klubu Tenisowego w Łodzi, w sobotę i niedzielę wypełniony był po brzegi. Jerzyk Cup – zawody, które po raz pierwszy zostały rozegrane w 2008 r. – jeszcze nigdy nie gościł tak wielu osób. Blisko stu młodych tenisistów, którzy mają nadzieję zrobić karierę na miarę patrona turnieju, przystąpiło do walki o zwycięstwa w trzech kategoriach: czerwonej (do lat 9), pomarańczowej (do 10) i zielonej (do 12). W efekcie tegoroczna edycja zawodów przeobraziła się z regionalnych zmagań w ogólnokrajowe – do Łodzi przyjechali zawodnicy z m.in. Warszawy, Krakowa, Kielc, Legnicy czy Gliwic.

Niespodziewanie rozstrzygnęły się zmagania niespełna dziewięcioletnich dziewcząt. W finale zmierzyły się Ada Piestrzyńska (NST Mazowieckie) oraz Paulina Bator (MUKS Gemik Kielce), czyli dwie nierozstawione zawodniczki. Ostatecznie zwyciężyła ta pierwsza. W tej samej grupie wiekowej wśród chłopców o tytuł walczyli – dla odmiany – faworyci. Rozstawiony z trzecim numerem Oliwier Statkiewicz (TUKS Kozica Piotrków Trybunalski) pokonał turniejową „dwójkę” Mateusza Podlewskiego (UKS Challenge Piotrków Trybunalski).

W rywalizacji dzieci o rok starszych sytuacja wygląda podobnie – u dziewcząt doszło do dużej niespodzianki, chłopcy okazali się bardziej przewidywalni. Ze znakomitej strony pokazała się Iga Pawlak (ŁKT Łódź). Łodzianka sięgnęła po wygraną, pokonując po drodze trzy z czterech rozstawionych zawodniczek. Co więcej, w czterech spotkaniach straciła zaledwie 4 gemy. U niespełna dziesięcioletnich chłopców bezkonkurencyjny był Jakub Lesman (PKT Pabianice), czyli faworyt do wygranej w tej kategorii wiekowej. Zawodnik z Pabianic pokonał w finale Macieja Ciechanowskiego (MKT Łódź).

Żadnych niespodzianek nie było natomiast w zmaganiach w grupie zielonej. U chłopców zdecydowanie najlepszy okazał się Bartłomiej Andrzejczak (KT Legia Warszawa), czyli mistrz Polski skrzatów. Długowłosy młodzieniec w całym turnieju stracił zaledwie 2 gemy – oba w stojącym na wysokim poziomie finale, w którym uporał się z Michałem Matuszewskim (PKT Pabianice). W decydującym starciu dziewcząt w grupie zielonej, a zarazem w ostatnim pojedynku Jerzyk Cup 2012, Wiktoria Molińska (TUKS Kozica Piotrków Trybunalski) pokonała Wiktorię Gałę (PKT Pabianice) 6:2. Zarówno u dziewcząt, jak i chłopców w finałach mierzyli się najwyżej notowani tenisiści – i w obu przypadkach zwyciężały turniejowe „jedynki”.

Po zakończeniu zmagań młodzi adepci tenisa – oraz ich opiekunowie – nie opuścili kortów MKT. Najpierw dzieci bawiły się na jednym z kortów, testując swoje umiejętności przy użyciu gigantycznej rakiety. Następnie przyszła pora rozdania nagród.

Najzdolniejsi tenisiści, którzy zaprezentowali się na łódzkich kortach, otrzymali upominki (m.in. gry komputerowe, odtwarzacze MP3), dyplomy oraz puchary, które wręczał im Jerzy Janowicz. Dla wielu dzieci największym wyróżnieniem była jednak możliwość spotkania się z czołowym polskim singlistą, zrobienia pamiątkowego zdjęcia bądź wzięcia autografu od tenisisty, który przed kilkoma tygodniami w Paryżu pokonał m.in. Andy’ego Murraya czy Janko Tipsarevicia.

Takie turnieje są potrzebne. Najmłodsi tenisiści, a w zasadzie kandydaci na tenisistów, muszą grać jak najwięcej, rywalizować, uczyć się. Każda sposobność ku temu jest dobra – skwitował najlepszy polski tenisista.


Wyniki

Finał dziewcząt do lat 9:
Ada Piestrzyńska (NST Mazowieckie) – Paulina Bator (MUKS Gemik Kielce) 4:2

Finał chłopców do lat 9:
Oliwier Statkiewicz (TUKS Kozica Piotrków Trybunalski, 3) – Mateusz Podlewski (UKS Challenge Piotrków Trybunalski, 2) 4:1

Finał dziewcząt do lat 10:
Iga Pawlak (ŁKT Łódź) – Oliwia Syczuk (NST Świętokrzyskie, 4) 6:2

Finał chłopców do lat 10:
Jakub Lesman (PKT Pabianice, 1) – Maciej Ciechanowski (MKT Łódź, 3) 6:2

Finał dziewcząt do lat 12:
Wiktoria Molińska (TUKS Kozica Piotrków Trybunalski, 1) – Wiktoria Gała (PKT Pabianice, 2) 6:2

Finał chłopców do lat 12:
Bartłomiej Andrzejczak (KT Legia Warszawa, 1) – Michał Matuszewski (PKT Pabianice, 2) 6:2