Kafielnikow dołączył do Safina, Li Na otworzyła listę

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne, foto: AFP

Li Na, Mary Pierce oraz Jewgienij Kafielnikow to nowi członkowie Tenisowej Galerii Sław. Uroczystość wprowadzenia byłych mistrzów wielkoszlemowych miała miejsce w miniony weekend w Newport.

Trzy lata temu do grona najznamienitszych tenisowych gwiazd włączony został Marat Safin. W tym roku do dwukrotnego mistrz Wielkiego Szlema dołączył jego rodak, Jewgienij Kafielnikow. Były 45-letni tenisista z Soczi, podobnie jak jego młodszy kolega, ma na koncie dwa tytuły wielkoszlemowe, a do tego złoto Igrzysk Olimpijskich w Atlancie oraz triumf w rozgrywkach Pucharu Davisa w 2002 roku.

Obecność tutaj dowodzi, że moja kariera jest kompletna. Przynależność do Galerii Sław to coś, co każdy sportowiec pragnie osiągnąć. Ja na to, by dostać się do Tenisowej Galerii Sław, bardzo ciężko pracowałem i się udało – przyznał podczas uroczystości były lider rankingu ATP.

Pierwszą Azjatką w Tenisowej Galerii Sław jest z kolei Li Na. Chinka to triumfatorka Rolanda Garrosa w 2011 roku i Australian Open trzy lata później. W rankingu WTA najwyżej była na drugiej pozycji.

Z czasem bardzo polubiłam ten niesamowity sport. Tenis zabrał mnie dokoła świata i pozwolił poznać inne kraje. W przyszłości zamierzam zrobić wszystko, aby inspirować i pomóc młodym przyszłym graczom. Utwierdzić ich w wierze, że mogą cieszyć się tym niesamowitym sportem – zapowiedziała zawodniczka z Wuhan.

Obok Li Na do Tenisowej Galerii Sław dołączyła w miniony weekend także Mary Pierce. Dwukrotna mistrzyni Wielkiego Szlema jest trzecią obok Suzanne Lenglen i Amelie Mauresmo Francuzką, która znalazła się w tym znamienitym gronie.

Tenis wiele mnie nauczył. Wszystko, co chcesz osiągnąć, nie przychodzi łatwo. Marzenia są jak paliwo, a moim pragnieniem było wygrać kiedyś Rolanda Garrosa. To był mój największy sen, który się spełnił – wyznała była trzecia rakieta świata.