Kanadyjczycy ze zmiennym szczęściem w finałach ATP.

/ Adam Romer , źródło: Własne, foto: AFP

Fantastyczny tydzień mają za sobą kanadyjscy tenisiści. Felix Auger-Aliassime najlepszy w Bazylei, Denis Shapovalov przegrywa finał w Wiedniu o włos.

Kanadyjski męski tenis przeżywa najlepsze chwile od czasu sukcesów Milosa Raonicia, który kilka lat temu udowadniał, szczególnie amerykańskim sąsiadom, że Kanadyjczycy też umieją bardzo dobrze grać w tenisa. Teraz w jego ślady idą dwaj młodzi, choć już doświadczeni tenisiści: Auger-Aliassime i Shapovalov.

W ostatnim tygodniu każdy z nich zawojował jedno z europejskich miast, gdzie odbywał się turniej ATP rangi 500. Felix szedł jak burza po tytuł w szwajcarskiej Bazylei, czym nieco przewrotnie przypomniał, że jeszcze przed paroma laty określany był jako następca Rogera Federera (obaj mają urodziny tego samego dnia – ósmego sierpnia), a Denis gromił kolejnych rywali w Wiedniu.

W niedzielnych finałach obaj pokazali tenis na najwyższym, światowym poziomie. FAA sięgnął po tytuł, Shapo niestety musiał się zadowolić tylko jednym wygranym setem w wiedeńskim finale. Na usprawiedliwienie Denisa przemawia jednak fakt, że miał znacznie groźniejszego rywala – Daniiła Miedwiediewa, który do tego walczył w Wiedniu o potwierdzenie swojej kwalifikacji do ATP Finals w Turynie. Wygrywając jest już pewien udziału w męskim mastersie.

Auger-Aliassime pewny gry w Turynie jeszcze nie jest, ale finałowe zwycięstwo nad Holgerem Rune (kolejny nastolatek, który robi ostatnio furorę) daje mu sporą przewagę nad goniącymi go rywalami. Kanadyjczyk na 99% zagra we Włoszech, bez względu na wynik jaki osiągnie w ostatnim dużym tegorocznym turnieju w paryskiej hali Bercy.

Ostatnie miejsce rozdzielą między siebie Andriej Rubliow, Taylor Fritz i Hubert Hurkacz. Przewaga punktowa jaką ma Rubliow (530 nad Amerykaninem i 580 nad Polakiem) zdają się wskazywać na niego.


Wyniki

Wyniki finałów turniejów ATP.

Wiedeń: Daniił Miedwiediew (1) – Deis Shapovalov (Kanada) 4:6, 6:3, 6:2.

Felix Auger-Aliassime (Kanada, 3) – Holger Rune (Dania) 6:3, 7:5.