Kanadyjski Masters w innym kraju?

/ Dominika Opala , źródło: www.ubitennis.net /własne, foto: AFP

Władze kanadyjskiego tenisa prowadzą produktywny dialog z rządem w sprawie organizacji tegorocznej edycji National Bank Open, ale rozważane są różne opcje. Jedną z nich może być przeniesienie Mastersa do innego kraju, choć podkreśla się, że wciąż jest nadzieja, iż nie będzie to konieczne. 

Turniej wcześniej znany jako Rogers Cup nie odbył się w tamtym roku z powodu pandemii. W tym sezonie władze kanadyjskiego tenisa nie chcą dopuścić do takiej sytuacji i szukają różnorodnych opcji, by tenisistki i tenisiści mieli okazję zagrać w National Bank Open.

Organizacja imprezy, która zwykle odbywa się w sierpniu, ma kluczowe znaczenie dla organu krajowego, ponieważ generuje 90% całkowitego dochodu przeznaczonego co roku na inwestycje w sport. Turniej, istniejący od ponad stu lat, ma bogatą historię, a rywalizacja kobiet i mężczyzn toczy się naprzemiennie w Toronto i Montrealu. Przedstawiając aktualne informacje o statusie tegorocznej imprezy, Tennis Canada twierdzi, że jest pewny, że będzie w stanie zorganizować to wydarzenie. Jednak w kwietniu z powodu pandemii odwołano sześć challengerów w tym kraju. 

Jesteśmy przekonani, że nadal istnieje wiele opcji, w których nasze turnieje odbędą się w Montrealu i Toronto w sierpniu, na przykład w modelach tylko do transmisji lub z ograniczoną liczbą fanów, z których oba zostały już szczegółowo zaplanowane – zapewnił Eugene Lapierre, dyrektor National Bank Open.

Wśród aktualnie toczących się dyskusji jest możliwość przeniesienia imprezy za granicę, do Stanów Zjednoczonych. Byłaby to podobna koncepcja do tego, co wydarzyło się w zeszłym roku, kiedy Cincinnati Open przeniosło się do Nowego Jorku przed rozpoczęciem US Open. Władze Tennis Canada twierdzą, że ta opcja miałaby miejsce tylko w przypadku „wyczerpania rozmów z władzami kanadyjskimi”. Jednak negocjacje już trwają.

Tennis Canada przeprowadził również wstępne rozmowy z USTA, aby omówić, jakie opcje mogą być dostępne jako alternatywa w Stanach Zjednoczonych. Jednak ważne jest, aby zrozumieć, że zostanie to rozważone dopiero po wyczerpaniu naszych możliwości w Kanadzie – skomentował Lapierre.

Jak dowiedział się portal UbiTennis, w przypadku przeniesienia kanadyjskiego Mastersa, rozegrany byłby on przed Western and Southern Open w Cincinnati. Obecnie turniej planowany jest na dni 7-15 sierpnia. Tenisistki rywalizować będą w Montrealu, a tenisiści w Toronto.

11 maja Kanada zgłosiła najniższą dzienną liczbę przypadków COVID-19 od marca. Ponad 16,5 miliona ludzi w tym kraju otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, co daje około 40,5% populacji.