Kanadyjski tenis łapie oddech. Ogromna pomoc ze strony banku

/ Redakcja , źródło: własne, foto: Tennis Canada

Turnieje w Toronto i Montrealu pod nazwą Rogers Cup przechodzą do historii. Nowym sponsorem głównym dwóch największych imprez tenisowych w Kanadzie będzie National Bank. Pomoc, jaką zaoferował bank, jest nie do przecenienia, biorąc pod uwagę kryzys spowodowany pandemią. W zeszłym roku z pracą w Tennis Canada pożegnało się aż 40 procent urzędników, a straty wyniosły blisko 20 milionów dolarów. 

Podczas gdy wiele dyscyplin sportowych boryka się z problemami finansowymi, informacja o tym, że udało się pozyskać na wiele lat znaczącego sponsora, daje nadzieję na powrót do normalności. Tennis Canada poinformował, że od tego roku dwa największe turnieje rozgrywane w Kraju Klonowego Liścia – Rogers Cup, będą od teraz nazywać się National Bank Open (Toronto), i Omnium Bank Nationale (Montreal), a szósty największy bank w Kanadzie będzie głównym sponsorem obydwu imprez przez najbliższe dziesięć lat.

Oprócz tego, dotychczasowy sponsor turniejów – firma komunikacyjna Rogers będzie tzw. sponsorem prezentującym obu imprez. – To  fantastyczna informacja dla wszystkich miłośników tenisa –  powiedział Szef Tennis Canada Michael Downey. – National Bank od wielu lat związany był z naszą federacją. Wsparcie w obecnych czasach, i to na wiele lat, jest o tyle ważne, że pozwoli nam nie tylko zorganizować dwa sztandarowe turnieje, ale także pomoże w organizacji wielu innych turniejów, imprez i programów, które będą kontynuacją rozpoczętego wiele lat temu rozwoju tenisa w Kanadzie – dodał Downey.

Finanse, które do tej pory uzyskiwane były z dochodów z turniejów w Montrealu i Toronto pozwalały na finansowanie 94% działalności Tennis Canada.

– Skutki pandemii są dla nas niezwykle odczuwalne. 2020 zakończył się deficytem w wysokości 17 milionów dolarów. Zmuszeni byliśmy zwolnić około 40% naszych pracowników, wiele programów zostało zawieszonych – powiedział Michael Downey. – W dalszym ciągu szukamy rozwiązań finansowych takich jak linie kredytowe, które pomogą nam przywrócić stabilizację finansową. Sponsoring National Bank jest z tego punktu widzenia niezwykle ważny – przekonywał podczas konferencji.

National Bank od wielu lat współpracuje z Tennis Canada. Od 2005 roku w Montrealu, a od 2010 w Toronto National Bank był „sponsorem prezentującym”. Od 2005 sponsorował też 112 turniejów rozgrywanych w Kanadzie, w tym coroczne pięć turniejów rangi Challenger. To właśnie udział w tych turniejach pozwolił przebić się w rankingach takim zawodnikom jak Denis Shapovalow, Eugenie Bouchard, Bianca Andreescu czy Felix Auger Aliassime.

National Bank sponsorował również program Little Aces w którym corocznie uczestniczyło 110 utalentowanych zawodników w czterech kanadyjskich prowincjach. W ubiegłym roku, kiedy pandemia Covid-19 uniemożliwiała uczestnictwo w turniejach, bank ufundował 23 stypendia dla tenisistów spoza pierwszej setki ATP i WTA w wysokości od 10 do 20 tysięcy dolarów.

Louis Vachon, prezydent National Bank, powiedział, że oprócz objęcia dodatkową pomocą głównych turniejów, w dalszym ciągu będzie sponsorował serie challengerów, mając w planie dodać w najbliższych latach co najmniej dwa dodatkowe. – Chcemy sponsorować kanadyjski tenis przez wiele lat, aby w ten sposób promować jego rozwój i umożliwić kolejnej generacji zawodników osiągnąć tenisowe szczyty, ale również wspomagać wiele innych programów, które będą popularyzować tenis – zapowiedział Vachon.

Jednym z nowych celów kanadyjskiego tenisa jest zwiększenie udziału dziewcząt i kobiet we wszystkich rodzajach aktywności – tenis zawodowy, rekreacyjny, aktywność trenerska, w tym także ta na najwyższym zawodowym poziomie. – Obecnie jedna trzecia dziewcząt uprawiających sport w Kanadzie przestaje być aktywna. Wśród chłopców zdarza się to raz na dziesięć przypadków – powiedział Michael Downey. Chcemy, aby te proporcje się wyrównały.

Przygotowania do zawodów w Toronto i Montrealu trwają, mimo iż obostrzenia pandemiczne w dalszym ciągu nie pozwalają na  uczestnictwo publiczności w obu turniejach. – Jeśli obecne warunki nie zmienią się do lata, liczymy się z możliwością rozgrywek bez udziału publiczności – skomentował Gavin Ziv z Tennis Canada.

– Kłopoty nie są jeszcze za nami, ale to wsparcie ze strony National Bank pozwala nam spojrzeć bardziej pozytywnie w przyszłość i zacząć odbudowywać wiele z naszych programów. Wierzę, że do 2025 roku uda nam się powrócić do poziomu sprzed pandemii – zakończył konferencję prasową Michael Downey.

Peter Figura