Kanadyjskie starcie w półfinale

/ Dominika Opala, źródło: własne, foto: AFP

Feliz Auger-Aliassime i Milos Raonic powalczą o finał Mercedes Cup 2019. Młodszy z Kanadyjczyków obronił piłkę meczową w meczu z Dustinem Brownem, z kolei starszy odniósł pewne zwycięstwo z Martonem Fucsovicsem. W najlepszej „czwórce” znaleźli się też Matteo Berrettini i Jan-Lennard Struff.

Najbardziej zaciętym pojedynkiem dnia był zdecydowanie mecz Felixa Auger-Aliassime’a i Dustina Browna. Tenisiści musieli stoczyć aż trzy tie-breaki. Dla Kanadyjczyka był to pierwszy taki mecz w zawodowej karierze. Spotkanie trwało dwie i pół godziny, i ostatecznie to ten młodszy był górą, choć Niemiec miał piłkę meczową.

W pierwszych dwóch setach żaden z zawodników nie był w stanie przełamać rywala. Gra była niezwykle wyrównana, jednak tie-breaki przedstawiały inny obraz gry. Pierwszego z nich zdominował Auger-Aliassime, a drugiego Brown, doprowadzając do decydującej partii.

Wydawało się, że reprezentant gospodarzy wykorzysta swoje doświadczenie w grze na trawie i pójdzie za ciosem. Wrażenie to stało się jeszcze bardziej realne, gdy Niemiec przełamał przeciwnika w piątym gemie trzeciego seta. Przewagę tę utrzymał do stanu 5:4. Brown serwował, by awansować do półfinału i miał nawet piłkę meczową. Pomylił się jednak przy forehandowym woleju i pozwolił się odrodzić 18-latkowi z Montrealu.

Tenisiści ponownie musieli rozegrać tie-break. Kanadyjczyk błyskawicznie objął prowadzenie 5:0 i nie oddał tej przewagi do końca. W walce o finał jego rywalem będzie rodak Milos Raonic, który pokonał Martona Fucsovicsa. Węgier w każdym secie stracił po jednym podaniu i to wystarczyło, by odebrać sobie szanse na zwycięstwo z dobrze dysponowanym serwisowo przeciwnikiem.

W drugim półfinale zmierzą się Matteo Berrettini i Jan-Lennard Struff. Włoch potwierdził, że coraz lepiej czuje się na nawierzchni trawiastej i w piątek wyeliminował Denisa Kudlę w niewiele ponad godzinę. Z kolei faworyt gospodarzy odprawił triumfatora tego turnieju sprzed dwóch lat Lucasa Pouille’a. Niemiec potrzebował do tego 70 minut, a kluczowe były przełamania w dziewiątym gemie każdego seta. Porażka Francuza oznacza, że Mercedes Cup będzie miał nowego mistrza.

Ćwierćfinały singla:

Milos Raonic (Kanada, 6) – Marton Fucsovics (Wegry) 6:4, 6:4

Felix Auger-Aliassime (Kanada, 7) – Dustin Brown (Niemcy, Q) 7:6 (3), 6:7 (2), 7:6 (2)

Matteo Berrettini (Włochy) – Denis Kudla (USA) 6:3, 6:3

Jan-Lennard Struff (Niemcy) – Lucas Pouille (Francja, WC) 6:4, 6:4