Kanton. Linette odwróciła losy meczu i zrewanżowała się Burrage

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Magda Linette awansowała do drugiej rundy imprezy Guangzhou Open. Rozstawiona z numerem 1 Polka w trzech setach pokonał Jodie Burrage. Zrewanżowała się tym samym Brytyjce za porażkę w Nottingham.

Spotkanie lepiej rozpoczęła reprezentantka Wielkiej Brytanii, która już w pierwszym gemie odebrała podanie rywalce. Zdecydowanie bardziej agresywnie grająca Burrage utrzymywała przewagę „breaka” do szóstego gema. Przy wyniku 3:2 popełniła kilka błędów z forhandu, co pozwoliło poznaniance odrobić stratę. Linette cały czas miała jednak kłopoty ze znalezieniem odpowiedniego rytmu gry i grała bardzo zachowawczo. Półfinalistka Australian Open po raz drugi straciła podanie w jedenastym gemie, ale przeciwnika nie zachowała zimnej krwi, gdy serwowała, żeby objąć prowadzenie w meczu. Do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce druga rakieta Polski próbował rozgrywać akcja na własnych warunkach, ale nie potrafiła ich skutecznie wykończyć. Brytyjka odskoczyła na 6:1. Linette dwie pierwsze piłki setowe obroniła, ale przy trzeciej musiała już skapitulować.

Po pierwszej partii obie tenisistki udały się na przerwę toaletową, która zupełnie wybiła z uderzenia 24-latkę urodzoną Londynie. Burrage zaczęła seryjnie popełniać niewymuszone błędy. Z kolei Polka uspokoiła grę i bez straty gema doprowadziła do wyrównania w meczu.

Poznanianka bardzo dobrze rozpoczęła również decydującą odsłonę meczu i już w pierwszym gemie odebrała podanie rywalce. Bardzo ważny dla losów meczu był czwarty gem, w którym obie zawodniczki długo walczyły na przewagi. Brytyjka miała w nim szanse na odrobinie straty. Turniejowa „jedynka” jednak obroniła „breakpointa” i utrzymała podanie, a chwilę poszła za ciosem i po raz drugi przełamała przeciwniczkę na 4:1. Linette takiej przewagi nie zamierzała już wypuszczać z rąk i w ósmym gemie za trzecią piłką zakończyła spotkanie po 2 godzinach i 20 minutach walki zakończyła spotkanie.

W drugiej rundzie Magda Linette zmierzy się albo z Darią Saville albo z Anną-Leną Friedsam.

W poniedziałek udział w turnieju gry podwójnej udanie zainaugurowała Katarzyna Piter. Polka i Anastasia Detiuc w dwóch setach pokonały Lucię Bronzetti i Xiyu Wang.


Wyniki

Pierwsza runda singla

Magda Linette (Polska, 1) – Jodie Burrage (Wlk. Brytania) 6:7 (3), 6:0, 6:2

Pierwsza runda debla

K. Piter, A. Detiuc (Polska, Czechy, 3) – L. Bronzetti, X. Wang (Włochy, Chiny) 6:4, 6:3