Kanton. Piter i Detiuc w półfinale debla!

/ Jarosław Truchan , źródło: własne, foto: Olimpia Dudek

Środa podczas Guangzhou Open była zdecydowanie polskim dniem, jeśli chodzi o rozgrywki deblowe. W akcji zobaczyliśmy tego dnia dwie biało-czerwone. Katarzyna Piter wraz z Anastasią Detiuc wygrały ćwierćfinałowe spotkanie z Jodie Burrage oraz Rebeką Masarovą. W ich ślady nie poszły jednak Magda linette i Moyuka Uchijima, które uległy reprezentantkom gospodarzy.

Grę o półfinał jako pierwsze rozpoczęły tenisistki rozstawione z „trójką”. Niestety początek meczu nie przebiegł po myśli Piter i Detiuc, które szybko straciły podanie. Polka i Czeszka zdołały jednak szybko odrobić stratę. Później obie rywalizujące strony wymieniły się jeszcze po jednym przełamaniu. W obliczu wyrównanego przebiegu pojedynku o zwycięstwie w pierwszym secie musiał przesądzić tie-break. Piter i Detiuc rozegrały znakomitą końcówkę dogrywki, która pozwoliła im na objęcie prowadzenia.

Drugą partię dość szybko na własne konto zapisały Burrage i Masarova. Reprezentantki Wielkiej Brytanii i Hiszpanii przełamały rywalki już przy pierwszej okazji, dzięki czemu wyszły na prowadzenie 3:0. Polka i Czeszka bezskutecznie próbowały nawiązać z nimi walkę w kolejnych gemach. Jednakże mimo trzech break pointów nie potrafiły odrobić straty przełamania. Do wyłonienia półfinalistek potrzebny był więc super tie-break. Na początku walka szła punkt za punkt. Od stanu 4-4 Piter i Detiuc zaliczyły jednak serię czterech wygranych punktów z rzędu. Polsko-czeski duet nie roztrwonił tego prowadzenia i zakończył spotkanie po nieco ponad dziewięćdziesięciu minutach.

Środa była ciężkim, długim dniem dla Magdy Linette. Poznanianka najpierw rozegrała rozpoczęte z opóźnieniem spotkanie singlowe, które zakończyło się wygraną i awansem do ćwierćfinału. Niestety Polka nie zdołała odnieść sukcesu w pojedynku deblowym u boku Moyuki Uchijimy. Losy pierwszego seta meczu z Hanyu Guo i Xinyu Jiang rozstrzygnęły się w końcówce. Najpierw przy stanie 5:5 break pointa pozwalającego na serwowanie po zwycięstwo miały Polka i Japonka. Nie został on jednak wykorzystany. Po chwili w identycznej sytuacji znalazły się reprezentantki Chin – Guo i Jiang okazały się skuteczniejsze przy podaniu rywalek.

Na początku kolejnej odsłony meczu doszło do wymiany przełamaniem pomiędzy zawodniczkami. W szóstym gemie Chinki ponownie wykorzystały szansę  na wygranie gema przy returnie, która nie spotkała się z odpowiedzią ze strony Linette i Uchijimy. Zawodniczki z Polski i Japonii nie potrafiły później wypracował ani jednego break pointa, który pozwoliłby na wyrównanie. Guo i Jiang utrzymały przewagę do końca, dzięki czemu awansowały do 1/2 finału.


Wyniki

Ćwierćfinały debla:

Anastasia Detiuc, Katarzyna Piter (Czechy, Polska, 3) – Jodie Burrage, Rebeka Masarova (Wielka Brytania, Hiszpania) 7:6(3), 6:2, 10-5

Hanyu Guo, Xinyu Jiang (Chiny) – Magda Linette, Moyuka Uchijima (Polska, Japonia, 4) 7:5, 6:3